Budowa szamba – czy warto?

 Szambo zwykle schodzi na drugi plan, aż do tego stopnia, iż zastanawiamy się nad jego budową, zwykle na samym końcu. Z całą jednak pewnością warto wcześniej zastanowić się nad tym, czy warto decydować się na jego budowę.Należy rozważyć zarówno dobre, jak i złe strony tej inwestycji, i dopiero potem należy podjąć decyzję. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy tak naprawdę budowa szamba jest konieczna? Korzyści związane z budową szamba to przede wszystkim nasz osobisty wkład w ochronę środowiska. Należy jednak pamiętać o tym, że zbiornik, do którego będą odprowadzane ścieki musi posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Musi być również odporny na działanie różnego rodzaju substancji chemicznych, ponieważ nigdy nie wiadomo, co trafi do takiego przydomowego zbiornika na ścieki.

Należy również zadbać o to, aby w odpowiedni sposób zabezpieczyć zbiornik. Powinien on zostać szczelnie przykryty, dzięki czemu nieprzyjemne zapachy nie będą wyczuwalne dla osób przebywających w jego pobliżu. W następnej kolejności warto zwrócić uwagę na koszty związane z taką inwestycją. Z całą pewnością, na szczęście, budowa szamba oznacza stosunkowo małe wydatki. Zakup odpowiedniego pojemnika nie jest zbyt dużym obciążeniem dla naszego budżetu. Należy jednak pamiętać o tym, że stosunkowo duże koszty mogą się wiązać w wywozem samych nieczystości. Regularne opróżnianie pojemnika jest niestety swego rodzaju wadą, która potrafi każdego roku generować koszty nawet rzędu około pięciu tysięcy złotych. Dlaczego więc tak wiele osób decyduje się na budowę szamba?

Niekiedy wynika to z położenia ich działki, która niestety znajduje się poza, tak zwanym, obszarem zabudowanym, a w perspektywie najbliższych lat władze gminy nie przewidują doprowadzenia do posesji kanalizacji. Tym samym osoba bez tej możliwości zostaje niejako zmuszona do wyboru takiego właśnie rozwiązania. Jednak zawsze pozostaje jeszcze budowa przydomowej oczyszczalni ścieków. Nie można jednak zapominać o tym, że jest to rozwiązanie zdecydowanie droższe. Podczas gdy budowa szamba to zwykle koszt ok. tysiąca złotych (w zależności od tego, jakiego rodzaju zbiornik zostanie wybrany przez osobę), to budowa przydomowej oczyszczalni ścieków może oznaczać wydatek nawet rzędu kilku tysięcy. Poza tym przydomowa oczyszczalnia ścieków wymaga stosowania odpowiednich środków chemicznych, co niestety wpływa bardzo niekorzystnie na stan środowiska naturalnego. Do stworzenia takiej oczyszczalni potrzebne są zwykle specjalne pozwolenia (tu jest ciekawy artykuł na ten temat). Tym samym, nie dość, że budowa szamba jest uważana za bardziej ekologiczne rozwiązanie, to wygrywa także w kwestii finansowej.O autorze

© 2011 Artykulis.pl