Wiekowe buty młodych ludzi

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Oszka

Czytano: 492 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 367 | Data: Fri, 27 Apr 2012 | 2 komentarzy

Królują na nogach nastolatków, celebrytów i sportowców. Uwielbiane i noszone przez wszystkich niezależnie od wieku. Trampki to buty nie do zdarcia.

Mimo, że trampki mają już ponad sto lat, ich popularność nie maleje. To buty kochane zarówno przez starszych jak i młodszych. Obecnie dostępne są we wszystkich kolorach i wzorach. Ikoną popkultury jest zwłaszcza ich fason – najsłynniejsze trampki mają gumową podeszwę, białe sznurówki i sięgają za kostkę. Jaka jest historia tych modnych butów?

Zanim powstały trampki, najpierw musiano wymyślić gumowe podeszwy. Zrobił to Wait Webster w 1832 roku. Jego patent został wykorzystany przez amerykańską firmę Marquisa M. Converse. To właśnie Converse w 1908 roku produkuje pierwsze buty sportowe nazywane All Stars i przeznaczone dla koszykarzy. Trampki te miały czarny kolor, a ich znakiem firmowym została gwiazda na kostce. Początkowo nie były zbyt popularne. Rozpropagował je dopiero w 1923 roku Charles „Chuck” H. Taylor, gracz drużyny Akon Firestones. Od niego też wzięła się nazwa popularnych butów. Dzięki Taylorowi trampki zaczęli nosić nie tylko sportowcy, ale też zwykli obywatele. W latach 40 i 50 XX wieku białe trampki zostały wprowadzone jako obuwie treningowe amerykańskiej armii. Dekadę później na punkcie tych butów oszaleli nastolatkowie, dla których trampki stały się wyrazem młodzieżowego buntu i swoistego stylu bycia. Z czasem można je było podziwiać na nogach największych gwiazd – Jamesa Deana, Kurta Cobaina, Madonny i Micka Jaggera, który poszedł w nich nawet do ślubu.

W Polsce trampki pojawiły się w latach trzydziestych XX wieku. Rzadko były wykorzystywane na boisku, służyły bowiem zwłaszcza jako obuwie przeznaczone do długich pieszych wycieczek. Ich polska nazwa wzięła się od słowa tramp, oznaczającego wędrowca lub obieżyświata.

Dziś trampki to buty, które można zobaczyć zarówno na ulicy jak i wybiegach. Nic dziwnego – ten rodzaj obuwia jest uniwersalnym dodatkiem do wielu stylizacji. Mnogość kolorów i wzorów sprawia, że możliwości noszenia trampek ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Pewnym jest, że buty te nadal uznawane są za ulubione obuwie nastolatków. Nie ma tu jednak sztywnej reguły – widzimy je także na nogach osób starszych, sportowców i celebrytów.

 Podpis

Oszka


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl