Inspirująca moda z lat 60.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: E.P.

Czytano: 635 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 425 | Data: Sat, 7 Feb 2015 | 0 komentarzy

Moda odzieżowa ma tendencje do nawrotów, co wiemy nie od dziś. Obecnie coraz częściej wracamy do – jak się okazuje – bardzo ciekawych i kolorowych wzorów z lat 60-tych.

Lata 60. były naznaczone stylem takich wielkich gwiazd kina, jak Audrey Hepburn czy Brigitte Bardot. A styl ten promowała Mary Quant, najbardziej słynna wówczas projektantka mody.

To właśnie Mary Quant wprowadziła popularne i bardzo lubiane do dziś, choć z początku bardzo kontrowersyjne, minispódniczki, a talże szorty.

Wiele z pomysłów i projektów Mary teraz wraca i cieszy się ogromnym powodzeniem.

Do dziś dziewczyny uwielbiają wdzięczne sukienki w kształcie litery A. Są one znów bardzo na czasie. Podobnie, jak w latach 60. tak i teraz modne są jaskrawe, żywe kolory. Cieszą się wzięciem także geometryczne wzory i kształty ubiorów. Jest to obecne echo dawnej mody, sprzed około 50 lat.

Powinniśmy pamiętać, że w tym okresie narodził się ruch hippisowski, stąd liczne ludowe wzory, odważne kolory, motywy kwiatowe we wszelkich elementach stroju, rożnych odmianach i wielkościach. Pojawiały się także kwiatowe ozdoby, chusty, uzupełnienia strojów i ozdoby np. z drewna, słomy itp.

Nieodzowne były także w latach 60. – spodnie dzwony, okulary lenonki oraz koszule z akcentami w etnicznym charakterze. Zwykle były to stroje proste, niedrogie, ale unikalne. Nie było w nich śladu unifikacji, przeciw której hippisi tak zdecydowanie się buntowali.

więcej o spodniach przeczytasz w tym artykule: http://artelis.pl/artykuly/63868/Ciekawa-przeszlosc-spodni  

Wówczas dzisiejsze bawełniane T-shirty czy też ogromnie wygodne i odporne dżinsy – nie były jeszcze rozpowszechnione. Prawdopodobnie używali ich jeszcze wyłącznie farmerzy do prac rolniczych, w polu czy w swym obejściu.

 

W obecnych latach, nasze stroje bez materiału dżinsowego, używanego na spodnie, spódnice, kamizelki, bluzki lub kurtki, a nawet torebki czy buty – są raczej trudne do wyobrażenia. Podobnie, niemożliwe wydaje się dziś, funkcjonowanie bez wszechobecnych i bardzo zróżnicowanych kolorystycznie oraz wzorniczo – bawełnianych T-shirtów, podkoszulków czy topów.

 

W latach 60. pojawiły się także, jako nowość i kultowy element w modzie, damskie garnitury. Miały one marynarki z wąskimi klapami, a spodnie były najczęściej zwężane ku dołowi. Garnitury pań przeżyły do dziś sporo różnych ewolucji, ale na trwałe wpisały się już w kanon damskiego stroju i to na bardzo różne okazje.

Godny uwagi jest także obecny powrót długich sukienek, zwiewnych, naturalnych, z elementami etnicznych wzorów i zdobień. Podobne kreacje, wraz z drewnianą biżuterią i ludowymi dodatkami, nosiły dziewczyny w kolorowych latach 60.

 

 

 
Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl