Dżinsowa opowieść

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 617 razy | Kategoria: Moda | Ilość słów: 551 | Data: Mon, 3 Mar 2014 | 0 komentarzy

Kanon – to właściwe słowo, które oddaje pozycję dżinsów w światowej modzie. Dżinsy noszą dzisiaj wszyscy, niezależnie od wieku, stanu konta i obwodu pasa. Są uniwersalne i ponadczasowe, z jednej strony stały się już prawdziwym klasykiem, a z drugiej są nader oryginalne. Jaka jest ich historia?

Ten modowy elementarz w roku 2013 obchodził swoje 150 urodziny. Żeby jednak móc mówić o historii dżinsów, musimy cofnąć się jeszcze bardziej wstecz, a konkretnie do roku 1829 roku, kiedy to urodził się niejaki Levi Strauss, a właściwie Loeb Strauss, który był niemiecko-żydowskim imigrantem mieszkającym w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dziś jego nazwisko mają naszyte na swoich dżinsach ważne persony i całe tysiące, a może i miliony ludzi na całym świecie. To właśnie on jest prawowitym wynalazcą tego typu spodni, jeśli możemy go w takich kategoriach przedstawić. Jego przedsiębiorstwo Levi Strauss & Co. było pierwszym na świecie produkującym nowy rodzaj spodni, który ukazał się światu dokładnie w 1953 roku.

Co ciekawe, produkowano go nie myśląc o podboju modowego świata. Dżinsy robione przez Straussa i jego ekipę były kierowane głównie do górników i farmerów. Stąd też pierwszymi modelami dżinsów były tak zwane ogrodniczki z regulowanymi szelkami i pięcioma kieszeniami, posiadające pomarańczowy szew. Wszystkie modele były tworzone z klasycznego denimu, który możemy spotkać w sklepach po dziś dzień. Warto dodać, że robiono je z tkaniny, która służyła do tworzenia namiotów i plandek.

Mimo, iż producentów dżinsowych ubrań pojawiało się na rynku coraz więcej, to zespół Straussa był na topie przez bardzo długi czas i wciąż się na nim znajduje. W 1905 roku światło dzienne ujrzały kultowe już spodnie Levi’sy 501. Dokładnie w 1922 roku na rynku pojawiły się dżinsy o prostym fasonie, które już blisko 100 lat brylują w wielu szafkach na całym globie. Cztery lata później do dżinsów zostały wprowadzone zamki błyskawiczne, które były alternatywą do przyszywanych od samego początku guzików. W latach trzydziestych dwudziestego stulecia coraz chętniej w ten rodzaj spodni „wbijały” się także kobiety, co spowodowało, że pod koniec tego okresy zdecydowano się na produkcję typowo kobiecych modeli, podkreślających wszelkie walory płci pięknej.

Lata pięćdziesiąte i sześćdziesiąte przyniosły erę obcisłych dżinsów, nawet wśród panów, a w siedemdziesiątych z kolei pojawiły się słynne już „dzwony” – nazywane tak z racji poszerzanych nogawek. Wówczas na dżinsach pojawiły się też różnego rodzaju wzory i kolorowe naszywki. Końcówka lat siedemdziesiątych i lata osiemdziesiąte przyniosły kolejny wzrost popularności, który zaowocował powstaniem kilku kolejnych marek, odgrywających dziś ważne rolę, takich jak chociażby Diesel. W latach dziewięćdziesiątych dżinsy były już jednym z najbardziej uniwersalnych części garderoby. Wkrótce równie popularne stały się dżinsowe kurtki czy żakiety. Nowy wiek przyniósł kolejne wielkie eksperymenty, które jednocześnie nawiązują do poprzednich lat – mowa tutaj między innymi o szarpanych spodniach z naszywkami czy wąskich rurkach, noszonych także przez wielu przedstawicieli tej brzydszej płci…

Dżinsy dżinsami, ale skąd w ogóle się wzięły spodnie i jaka jest ich historia? Tego dowiesz się klikając w tę internetową przestrzeń.  Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl