USG 4D w ocenie stanu zdrowia dziecka

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: omega7

Czytano: 699 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 378 | Data: Tue, 14 Jan 2014 | 0 komentarzy

Wykonywanie regularnych badań w ciąży jest bardzo istotne. Na ich podstawie można stwierdzić bowiem między innymi to, czy płód rozwija się prawidłowo.

Jednym z najważniejszych badań jest USG, dzięki któremu możemy weryfikować wielkość i kształt poszczególnych części ciała dziecka, a także ocenić stan jego narządów wewnętrznych. Jeszcze parę lat temu przyszłe mamy miały do wyboru jedynie klasyczne USG 2D, które dawało obraz dwuwymiarowy, jednak od kilku lat - dzięki rozwojowi technologii medycznej - mamy do wyboru również USG 4D (lub też 3D), podczas których możemy widzieć swoje dziecko niemalże tak, jak w rzeczywistości…

USG 4D to aktualnie jeden z najlepszych sposobów „podglądania” dziecka będącego jeszcze w brzuchu mamy. Pozwala ono na ocenienie stanu zdrowia malucha i wykluczenie ewentualnych nieprawidłowości dokładniej i z większą pewnością niż podczas klasycznego badania USG.

Jakie korzyści wynikają z wykonania USG 4D bądź 3D?

  • Przede wszystkim badanie to daje dodatkowe możliwości lekarzom. Dzięki niemu specjaliści we wczesnym etapie ciąży mogą wychwycić wady anatomiczne - lepiej widać kościec, a więc łatwiej wykryć także ewentualny zespół Downa. Prostsze do wykrycia są również wady takie, jak: rozszczep wargi, rozszczep kręgosłupa czy wady serca. Jak wiadomo, im wcześniej dowiemy się o różnych nieprawidłowościach, tym wcześniej mamy szansę na nie zareagować. Dobrym przykładem mogą być tutaj wrodzone wady serca, które w wielu przypadkach mogą i powinny być leczone u dziecka jeszcze w łonie matki.
  • USG 4D daje również dużo szczęścia rodzicom. To zupełnie inna jakość przeżyć. Dzięki takiemu badaniu widzą oni już nie tylko czarno - biały obraz składający się z trudnych do interpretacji plam, ale wyraźny kształt dziecka, jego sylwetkę, twarz, mimikę, uśmiech...

Wiele osób zadaje sobie dziś pytanie – czy warto robić USG 4D (3D)? Odpowiedź jest jedna i oczywista – warto! To zarówno dodatkowa atrakcja i niesamowite przeżycie dla rodziców, jak i wielkie ułatwienie dla lekarzy. Pamiętajmy - badanie USG umożliwia precyzyjną ocenę stanu zdrowia i stopień prawidłowości rozwoju płodu, a także przyczynia się do budowania i umacniania więzi rodziców z nienarodzonym jeszcze dzieckiem.

 Podpis

USG 4D wykonywane jest w szpitalu Medicover


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl