Leczenie zimnem- jaki sprzęt do krioterapii?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Robert D.

Czytano: 582 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 281 | Data: Fri, 28 Sep 2012 | 9 komentarzy

Ludzie już od zarania dziejów wykorzystywali zimno do łagodzenia a nawet leczenia różnorodnych schorzeń i dolegliwości. Współcześnie istnieje nawet specjalny dział fizjoterapii, wykorzystujący niskie temperatury. Działem tym jest zimno lecznictwo lub krioterapia.

Krioterapia wykorzystuje bodziec fizykalny, jakim jest zimno, w celu wywołania odpowiednich zmian. Krioterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Krioterapia wykorzystuje temperatury od -80 stopni do nawet -200 stopni Celsjusza. Do najważniejszych efektów zabiegów krioterapii należy między innymi działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, zmniejszenie napięcia mięśniowego, wzrost ruchomości w stawach oraz pozytywne oddziaływanie na układ immunologiczny.

Krioterapia dodatkowo opóźnia procesy starzenia i pozwala na regeneracje organizmu, dlatego wykorzystywana jest także w kosmetologii odnowie biologicznej i SPA. Żeby móc przeprowadzać podobne zabiegi konieczne jest wygenerowanie odpowiednio niskiej temperatury, a do tego z kolei niezbędny jest sprzęt do krioterapii.

Sprzęt ów może przybiera różne formy, w zależności od charakterystyki samego zabiegu. We wstępie wspomniano o tym, że krioterapia dzieli się na miejscową i ogólną. Spośród krioterapii miejscowej wymienić należy aerozole oziębiające stosowane bardzo często u sportowców w trakcie kontuzji. Ciekły azot to inna forma zabiegu miejscowego, podobnie jak nadmuch schłodzonym powietrzem. Wszystkie te zabiegi wymagają odpowiedniego sprzętu, bez którego ich wykonanie byłoby niemożliwe. Oprócz krioterapii miejscowej wyróżniamy także krioterapię ogólną, do której potrzeba znacznie bardziej skomplikowanych urządzeń i mechanizmów.

Krioterapia ogólna polega na poddaniu całego ciała działaniu niskiej temperatury. Potrzebna jest do tego tak zwana kriokomora, w które panuje temperatura do minus 160 stopni Celsjusza. W komorze pacjent przebywa około 2-3 minuty, i co bardzo ciekawe, nie odczuwa w tym czasie zimna! Podczas zabiegu pacjent nie może stać bez ruchu.

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl