Leczenie nietrzymania moczu po porodzie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: omega7

Czytano: 5054 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 284 | Data: Fri, 1 Mar 2013 | 1140 komentarzy

Często zdarza się, że kobiety po odbytym porodzie, zaczynają odczuwać tę przykrą i wstydliwą dolegliwość, jaką jest nietrzymanie moczu. Kichnięcie, kaszel, byle większy wysiłek związany na przykład z podniesieniem czegoś albo nawet śmiech powodują trudności z utrzymaniem moczu…

Czy można jakoś temu zaradzić? Jak wygląda leczenie nietrzymania moczu w takim przypadku…

Dobra wiadomość jest taka, że… można! Trzeba cierpliwości, wytrwałości i systematyczności, ale zaowocuje to poprawą kondycji mięśni, które odpowiadają właśnie za utrzymywanie moczu.

Od czego zacząć? Od Kegla!

Leczenie nietrzymania moczu polega na wzmocnieniu mięśni dna miednicy. To – popularnie zwane – mięśnie Kegla. Są one rozpostarte pomiędzy kością ogonową, a łonową i stanowią naturalne podtrzymanie i zabezpieczenie dla wewnętrznych narządów, które dzięki tym właśnie mięśniom pozostają na swoich miejscach. Poporodowe nietrzymanie moczu wynika z rozluźnienia mięśni dna miednicy, zwłaszcza mięśnia łonowo – guzicznego. I to na nim należy się skupić przede wszystkim.

Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?

Ćwiczenia polegają głównie na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni pochwy oraz odbytu. Na początek, należy to robić podczas oddawania moczu. Potem warto dołączyć kolejną porcję ćwiczeń wykonywanych także w pozycji stojącej, na przykład w trakcie zwykłych codziennych czynności (mycie naczyń, jazda komunikacją miejską, spacer).

Powrót do prawności wymaga oczywiście czasu. Pierwsze efekty można zobaczyć dopiero po kilku tygodniach systematycznych ćwiczeń. Jeśli nie dostrzeżemy żadnej poprawy, warto udać się po poradę do lekarza, który z pewnością zaleci jakiś dodatkowy sposób stymulacji mięśni miednicy.

Gimnastyka… dla zdrowia i satysfakcji

Warto pamiętać, że ćwiczenie mięśni Kegla czyni je mocniejszymi i bardziej elastycznymi, a to jest pomocne nie tylko w leczeniu nietrzymania moczu, ale także zapobiega opuszczaniu się narządów oraz znacznie zwiększa satysfakcję seksualną.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl