Jak sprawdzić przydatność ortezy stawu kolanowego?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 565 razy | Kategoria: Medycyna | Ilość słów: 348 | Data: Fri, 21 Feb 2014 | 0 komentarzy

Ze względu na zmiany chorobowe, wiek oraz przebyte urazy, nasze stawy z czasem mogą wymagać dodatkowego, czasowego lub stałego wsparcia, najczęściej w postaci specjalistycznego zaopatrzenia ortopedycznego.

Stawami szczególnie podatnymi na urazy są stawy skokowe oraz stawy kolanowe, które w czasie podejmowania różnego typu aktywności, poddawane są największym obciążeniom. Na szczęście o zaopatrzenie ortopedyczne tych stawów nie musimy się szczególnie martwić. Na rynku istnieją dziesiątki produktów pochodzących od wielu producentów i jedyną kwestią do rozstrzygnięcia, pozostaje dokonanie wyboru odpowiedniej dla naszego stanu zdrowia ortezy stawu kolanowego czy stabilizatora stawu skokowego.

Jak dokonać prawidłowego wyboru? Jak sprawdzić przydatność danej ortezy do przypadku konkretnej osoby?

W pierwszej kolejności warto zasięgnąć opinii lekarza specjalisty – ortopedy, chirurga lub rehabilitanta. Osoby, która ma bogate doświadczenie w tej materii i która potrafi z góry wskazać na sprzęt optymalny w danej jednostce chorobowej lub przy konkretnym typie kontuzji czy urazu stawowego. Osobą kompetentną w tym zakresie może być także sprzedawca w sklepie ortopedycznym, który może doradzić i pomóc przy wyborze właściwej dla nas ortezy.

Drugim etapem przy wyborze konkretnego modelu danej ortezy stawu kolanowego lub skokowego, powinno być jej zwyczajne przetestowanie. Jak wykonać tego typu test? To bardzo proste. Wystarczy założyć ortezę i sprawdzić jak sprawuje się podczas wykonywania naturalnych czynności, czyli np. podczas chodzenia. Najlepiej jednak, aby taki test był bardziej wszechstronny i obejmował m.in. wchodzenie po schodach, chodzenie po nierównościach lub po pochyłości. Dla osób, które korzystają z ortezy stawu kolanowego podczas uprawiania sportu np. zakładają ją do jazdy na nartach, użyteczność konkretnego modelu najlepiej sprawdzić podczas biegu z gwałtowną zmianą kierunków (symulacja jazdy na nartach).

Wszystkie tego typu testy pomogą w dobraniu ortezy optymalnej pod względem budowy oraz funkcjonalności, a także wygody jej użytkowania. Naturalnie nie zawsze sprzedawca w sklepie ortopedycznym zgodzi się na wykonanie takich prób, warto jednak o takie prawo się upominać. W końcu orteza ma przede wszystkim pomagać, a nie przeszkadzać nam w życiu, a zatem winna być wygodna i ściśle dopasowana do naszych indywidualnych potrzeb.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl