Kojące działanie lodu dla maratończyków

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 430 razy | Kategoria: Zdrowie i uroda | Ilość słów: 508 | Data: Sun, 2 Dec 2012 | 3 komentarzy

Maratończycy przygotowują się do biegu bardzo długo. Trening biegacza wymaga bardzo dużo poświęcenia. Wiążą się one z drakońską dietą i wysiłkiem niemalże każdego dnia nawet przez kilka lat.

Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że kiedy już nadejdzie czas wyścigu chcą dać z siebie wszystko. Niestety nawet najlepszym sportowcom zdarza się ogromny ból np. mięśni podczas startu.

Stosowano różne metody zapobiegania bólowi. Ostatnio jednak nowością stał się masaż lodem. Zazwyczaj odbywa się to po pokonaniu połowy trasy, a następnie bezpośrednio po skończonym biegu, na mecie.

Podobno sportowcy sa bardzo zadowoleni z efektu takiego masażu. Niemalże od razu odczuwają ulgę i mogą normalnie funkcjonować.

Masaż lodem to forma krioterapii czyli najprościej mówiąc leczenie lodem. Wbrew pozorom nie jest to nowa metoda leczenia. Odkryli ją już przed naszą erą Egipcjanie.

Krioterapia zakłada, że zimno może kojąco działać na ból i likwidować go w bardzo szybkim czasie.

Na czym to polega? 

Zimno obniża temperaturę ciała, wywołuje skurcz naczyń krwionośnych, zmniejsza metabolizm komórkowy, hamuje stany zapalne i rozluźnia mięśnie.

Mówiąc prościej: zimno znacznie szybciej pozwala nam się pozbyć bólu, leczy powodu jego wystąpienia.

Leczenie w wypadku doraźnym np. Podczas maratonu odbywa się w następujący sposób:

  • poprzez kriożele – zazwyczaj prezentowane w woreczkach wypełnionych żelem, dopaspwujące się do danej powierzchni, przed zastosowaniem powinny się one znaleźć w zamrażarce, nakładamy bezpośrednio na miejsce bólu najlepiej na ręczniczek lub materiał i obwiązujemy go bandażem, pamiętamy jednak, że zabieg taki nie powinien przekroczyć do 20 minut, może być natomiast powtarzany kilka razy w ciągu dnia w zależności od nasilenia się bólu,
  • mrożonki – gdy nie mamy nic innego pod ręką, równie pomocne mogą być zwykłe woreczki z mrożoną żywnością, najlepiej wypełnione jakimić drobnymi elementami np groszkiem, brukselką, działają podobnie jak kriożele,
  • masaż lodem – jest najszybszym sposobem pozbycia się bólu i daje najdłuższy efekt działania, mięśnie są rozluźniane dzięki ostrym kawałkom lodu, szczególnie polecany przy duzym wysiłku fizycznym, przy bolesnych napięciach mięśni,
  • kriostymulacja – nadmuch mieszaniną azotu i chłodnego powietrza, efektem zabiegu jest przegrzanie danego fragmentu ciała, metoda znajduje zastosowanie w chorobach zwyrodnieniowych, zapaleniu stawów kregosłupa
  • zimne okłady – woreczki z lodem, mrożonki, zimna woda, podobnie jak w przypadku kriożeli czas jednorazowego zabiegu to około 20 minut, przy powtórzeniach kilka razy w ciągu dnia, działa zarówno przy uszkodzeniach mięśni, ścięgien, czy więzadeł,

Kojące działanie zimna jest skutecznie nie tylko typowo przy urazach czy po wysiłku fizycznym przy bólu mięśni, sprawdza się także przy tradycyjnych bólach głowy.

Zastosowanie tej metody to leczenia różnych skorzeń zabezpiecza nas przed stosowaniem róznych specyfików. Warto wiedzieć, że zamiast połknięcia stosu tabletek wystarczy mrożonka i worek lodu! W ten sposób możemy przynieść ulgę nie tylko bezpośrednio naszemu organizmowi, ale i portfelowi!


Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl