Jak wybrać odkurzacz dla alergika?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Bogusia

Czytano: 499 razy | Kategoria: Choroby | Ilość słów: 290 | Data: Wed, 22 Jan 2014 | 0 komentarzy

Osoby uczulone na kurz i roztocza powinny przywiązywać szczególną wagę do utrzymania czystości w domu lub mieszkaniu. Jedną z najważniejszych decyzji jest zatem wybór odpowiedniego odkurzacza. Musi być on podyktowany najwyższą jakością sprzętu oraz zastosowaniem rozwiązań niezbędnych do zapewnienia komfortu użytkowania.

Filtr filtrowi nierówny

Większość dobrych odkurzaczy wyposażona jest obecnie w filtr HEPA. Jest to filtr, który spełnia wysokie standardy oczyszczania i zatrzymywania bardzo małych cząsteczek zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać o tym, że filtry HEPA różnią się między sobą skalą skuteczności, która określana jest za pomocą klasy – zazwyczaj od 10 do 14. Najlepszy odkurzacz dla alergika posiada filtr HEPA klasy 13 wzwyż. Oznacza to, że usunie on zdecydowaną większość zanieczyszczeń, których cząsteczki nie przekraczają 0,3 mikrona, a powietrze będzie filtrowane w niemal 100%. Jeszcze skuteczniejszy jest filtr ULPA, który potrafi zatrzymać cząstki wielkości 0,12 mikrona. Jest on jednak rzadko spotykany w odkurzaczach dostępnych obecnie na rynku.

Problemy w wodą

Utarło się, iż woda skutecznie niweluje roztocza, co ma zbawienny wpływ na życie alergików. Jednak jej obecność może wiązać się z rozwojem pleśni i grzybów oraz powodować tworzenie się osadu wewnątrz sprzętu. Z tego powodu odkurzacz wodny nie jest najlepszym rozwiązaniem dla uczuleniowców. Jego wadą jest również konieczność czyszczenia pojemnika po każdym użyciu, co nie jest wskazane, szczególnie dla osób z alergią wziewną. Alternatywą jest pranie dywanów na sucho. Metoda ta jest łatwiejsza i znacznie bardziej przyjazna alergikom. Granulki odpowiedniego proszku wiążą zanieczyszczenia, które są następnie zbierane przez odkurzacz.

Alergia jest chorobą XXI wieku, a z roku na rok cierpi na nią coraz więcej osób. Uczulenie na kurz i roztocza powoduje kłopoty w wykonywaniu tak banalnej czynności, jaką jest sprzątanie. Dlatego warto zadbać o komfort osób z alergią i zakupić odpowiedni odkurzacz, który skutecznie wyeliminuje źródło problemów.

 


Podpis

Bogusia Szelka

 
 
 
 
 


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl