Kariera fotograficzna Diane Arbus

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 599 razy | Kategoria: Twórczość | Ilość słów: 377 | Data: Fri, 11 Oct 2013 | 10 komentarzy

O amerykańskich przedstawicielach fotografii ubiegłego stulecia słyszy się niezwykle często. Z reguły związane jest to z głównymi nurtami rozwijającymi się w Stanach, lecz nie tylko.

Powodów jest naprawdę sporo. Zagłębiając się w ten temat, zawsze warto zapoznać się z twórczością przynajmniej kilku artystów, w tym przede wszystkim Diane Arbus, jednej z najbardziej znanych artystek rozwijających się dość intensywnie w dziedzinie fotografii. To właśnie ona znana jest jako jedna z przedstawicielek dwudziestowiecznej fotografii dokumentalnej, która mogła bez żadnych problemów rozwijać się w Stanach Zjednoczonych. Diane Arbus urodziła się w 1923 roku. Od początku przejawiała zainteresowanie sztuką, na co wskazuje chociażby wybrany przez nią kierunek studiów. Profesjonalnie związała się z fotografią w 1955 roku, kiedy rozpoczęła studia u znakomitej amerykańskiej fotografki, znanej z wielu świetnych zdjęć, Lisette Model.

Właśnie wtedy udało jej się zdobyć sporo wiedzy i cennego doświadczenia, które mogło zostać przez nią później wykorzystane w jej własnej i niezależnej twórczości. Bardzo szybko pojawiły się pierwsze wystawy Arbus, organizowane początkowo w mniejszych, a następnie w większych galeriach oraz innych miejscach ściśle związanych ze sztuką, przede wszystkim dokumentalną. Artystka stała się bardzo popularna przede wszystkim dzięki jednej ze swoich wystaw, które zostały zorganizowane w Museum of Modern Art w Nowym Jorku. To właśnie tam w 1955 roku przedstawiono najbardziej doceniane jej prace, przedstawiające przede wszystkim ważne wydarzenia ujęte w indywidualny i bardzo oryginalny sposób przy wykorzystaniu znakomitych umiejętności Arbus. Wystawa ta miała bardzo duży wpływ na rozwój twórczości artystki, która dzięki niemu w bardzo szybki sposób zyskała ogromną popularność. 

Obecnie jej twórczość można podziwiać w wielu miejscach na całym świecie, w tym przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, w obrębie których regularnie organizowane są wystawy poświęcone jej imieniu. W Polsce można także dostać album poświęcony tylko i wyłącznie jej fotografii dokumentalnej, noszący tytuł „Diane Arbus. Biografia”. Książka zawiera nie tylko najbardziej znane przykłady jej prac, lecz także ciekawie opisane szczegóły z życia artystki, które miały bardzo duży wpływ na rozwój i charakter jej twórczości. Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl