Wyjazd na ferie zimowe - co ze sobą zabrać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bunitas

Czytano: 485 razy | Kategoria: Turystyka | Ilość słów: 331 | Data: Sun, 18 Jan 2015 | 0 komentarzy

Wyjazdy na ferie zimowe są dość problematyczne, zwłaszcza jeśli jedziemy z dziećmi. Wiele osób przygotowuje się do nich tak, jakby to był krótki spacer po lesie, w dodatku odbywający się późną wiosną, kiedy warunki pogodowe są idealne. Tak to niestety nie wygląda.

Przygotowanie na każdą pogodę
Nie powinno dla nas być niczym nadzwyczajnym w dzisiejszych czasach, że w święta Bożego Narodzenia można wygrzewać się w słońcu, a w Wielkanoc trzeba odśnieżać samochód. Nie są to anomalie, ale normalne zmiany klimatyczne zaburzające jednak to, co w naszej kulturze zwykło się uważać za normalne pory roku. Jeśli połączymy ten fakt z typowym roztrzepaniem niektórych podróżnych, możemy mieć poważne kłopoty. Wyjeżdżając na ferie gdziekolwiek, zwłaszcza z dziećmi, trzeba być bowiem przygotowanym do drastycznie różnych warunków pogodowych. Nie powinny nas zaskoczyć śnieżyce i poważne mrozy, a także musimy być gotowi na deszczową i w miarę ciepłą pogodę, w czasie której przegrzanie się jest najkrótszą drogą do złapania grypy. Jeśli jedzie się w góry, warto jest dodatkowo pomyśleć o odpowiedniej ochronie przed wiatrem. Chociażby nasz halny bywa bardzo zdradziecki.
Bezpieczeństwo na stoku

Wyjazd na ferie zimowe to bardzo często wyjazd na narty lub po prostu w góry. Nie jesteśmy narodem, który miałby z górami na co dzień wiele wspólnego. Nie jest to bynajmniej żaden przytyk, ale fakt powodujący bardzo ściśle określone konsekwencje. Do najważniejszych z nich należy fakt całkowitego braku świadomości zagrożenia w górach. Nawet w stosunkowo niewysokich Karpatach można bardzo łatwo mieć problem z jakąś dłuższą wycieczką i można sobie też łatwo zrobić krzywdę w sytuacji na pierwszy rzut oka niegroźnej. Zwłaszcza jeśli planujemy pobyt za granicą, zabierzmy ze sobą dobre ubezpieczenie i informacje o dostępności służb ratunkowych. Weźmy też odpowiednie obuwie, gdyż w czasie igraszek na śniegu w czymś, co nie blokuje odpowiednio naszej kostki, możemy wrócić do schroniska czy hotelu utykając. Nie bądźmy lekkomyślni.

Podpis

Wyjeżdżając na ferie zimowe, pamiętaj o apteczce pierwszej pomocy: http://www.i-apteka.pl/pol_m_Apteczki-524.html


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl