Powrót na międzynarodowe niebo

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Plus

Czytano: 439 razy | Kategoria: Turystyka | Ilość słów: 451 | Data: Tue, 26 Mar 2013 | 10 komentarzy

Wielkim dla Iraku wydarzeniem jest po 23 latach powrót międzynarodowych lotów pasażerskich, a dokładnie powrót na Europejskie niebo, narodowych tego kraju linii lotniczych Iraqi Airways.

Iraqi AirwaysSamolot pierwszego takiego rejsu po ponad dwóch dekadach wylądował w porcie lotniczym brytyjskiej stolicy. Na jego pokładzie wraz ze zwykłymi pasażerami przylecieli z Bagdadu przedstawiciele tej linii lotniczej, iracki minister transportu, wiceminister spraw zagranicznych i kilkunastu deputowanych irackiego parlamentu.

Wielki come back

Ostatni lot Iraqi Airways z Bagdadu do Londynu odbył się w sierpniu 1990 r. Otwarcie się na świat, na początek na Londyn, można odebrać, że po 10 latach od rozpoczęcia operacji Iraqi Freudom, życie w końcu wraca do normy. Dla przypomnienia w operacji tej w Iranie oprócz Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Australii, brała też udział i Polska. O wznowieniu między Irakiem a Wielką Brytanią połączeń lotniczych od dawna się mówiło. W 2010 r. podjęto bezskuteczną próbę reaktywacji tego połączenia. Teraz się to udało, dzięki zawartemu porozumieniu rządu w Bagdadzie z władzami Kuwejtu, domagającymi się za poczynione szkody przez armię iracką w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej odszkodowania w wysokości ponad miliarda dolarów amerykańskich.

Pierwsze połączenia ruszyły

Linie lotnicze Iraqi Airways połączą Londyn z Bagdadem i As-Sulejmaniji w Kurdystanie. Bezpośrednie loty z Bagdadu przewoźnik iracki odbywać będzie samolotami typu Airbus A-330 we wtorki i piątki, czas lotu 5,5 godziny, zaś z As-Sulejmaniji z międzylądowaniem w szwedzkim Malmo, w każdy czwartek, a przelot ma trwać 8 godzin. Podróżujący do stolicy Wielkiej Brytanii z As-Sulejmaniji, jak i sam samolot, podczas międzylądowania w Szwecji, przejdą kontrolę bezpieczeństwa przed lądowaniem na lotnisku Londyn Gatwick. Wiadomo już, że od 15 czerwca br częstotliwość połączeń wzrośnie do sześciu tygodniowo. Przewoźnik w swoich założeniach chce poszerzyć siatkę połączeń międzynarodowych o nowe kierunki. Jeszcze w tym roku zamierza uruchomić loty pomiędzy Bagdadem a Frankfurtem.

Linie z tradycją

Irackie linie lotnicze Iraqi Airways należą do jednych z najstarszych na Bliskim Wschodzie przewoźników lotniczych, cieszą się dobrą opinią i mają długą tradycję, gdyż istnieją już od stycznia 1946 r. Operują na połączeniach regionalnych i międzynarodowych. Siedzibą linii jest bagdadzki port lotniczy. W latach 70. minionego stulecia, Iraqi Airways wykonywał samolotami Boeing 707 i 747 przeloty do Nowego Jorku. Jednak w 1990 r., po inwazji Iraku na Kuwejt, Organizacja Narodów Zjednoczonych uziemiła przewoźnika. Po zakończeniu wojny linie działały w ograniczonym stopniu głównie opierając się na lotach krajowych, miały też pozwolenie na przeloty do Arabii Saudyjskiej z udającymi się do Mekki pielgrzymami. Reaktywowany aktualnie kierunek londyński jest dla Bagdadu prawdziwym oknem na świat, a nawet w pewnym sensie gwarancją niezależności.Podpis

Autor: (Tanie--Przeloty.com)


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl