Wakacje za granicą - o czym pamiętać?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pisak

Czytano: 435 razy | Kategoria: Porady i opinie | Ilość słów: 377 | Data: Wed, 23 May 2012 | 9 komentarzy

Zagraniczne wakacje powoli staja się standardem. Morze Bałtyckie przegrywa w konkurencji z morzami na południu Europy, gdzie jest cieplej a ceny nie są znacznie wyższe niż w Polsce. Aby urlop nie został popsuty przez różnego typu nieprzewidziane i nieprzyjemne sytuacje, należy przed wyjazdem przygotować się do niego.

Polacy coraz częściej wybierają na miejsce wypoczynku dość egzotyczne strony świata, na przykład Egipt, Tunezję, Maroko, Tajlandię. Są to kraje odległe kulturowo, dlatego należy przed wyjazdem poczytać na temat panujących tam zwyczajów, bo może okazać się, że niewłaściwe zachowanie nie tylko urazi tubylców, ale okaże się złamaniem prawa. Kobiety w krajach arabskich nie powinny epatować nagim ciałem, dlatego bikini oraz skąpe ubrania lepiej nosić tylko na plaży, natomiast spacer po mieście, a w szczególności zwiedzanie świątyń powinny stać pod znakiem zakrytych nóg, ramion i brzucha. Warto także zajrzeć na stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych, które wydaje oświadczenia, specjalnie dla osób chcących wyjechać z kraju. W komunikatach tych znajdują się informacje z ostrzeżeniami, w których krajach może być niebezpiecznie. Niektóre kraje, na przykład Stany Zjednoczone, Indie, wymagają posiadania wizy, której wydawaniem zajmuje się ambasada.

Bardzo ważną kwestia są ubezpieczenia. Warto ubezpieczyć się nie tylko od następstw nieszczęśliwych wypadków – tzw. ubezpieczenie NNW. Jeśli podróżujemy samolotem z bagażem rejestrowanym, czyli takim, który w przeciwieństwie do bagażu podręcznego, nie leci z nami na pokładzie a w luku bagażowym, to lepiej ubezpieczyć bagaż. Czasami zdarza się, że walizka ginie na lotnisku. Natomiast jeśli podróżujemy samochodem, koniecznie trzeba posiadać ubezpieczenie OC, bo brak ważnej polisy będzie problemem nawet przy przekroczeniu granicy. Można zapłacić za to karę pieniężną. W krajach Unii Europejskiej nie trzeba wykupywać tzw. zielonej karty, ale poza unią zielona karta jest obowiązkowa (oprócz Turcji i kilku krajów afrykańskich). Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego pozwoli na skorzystanie z pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Nigdy nie wiadomo, co może zdarzyć się w czasie urlopu, więc lepiej nie ryzykować, że zapłacimy dużo pieniędzy za pierwszą pomoc w przypadku zwichnięcia kostki czy poparzenia. Wyjeżdżając do krajów europejskich wystarczy posiadać kartę EKUZ (Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego), która jest wydawana bezpłatnie przez NFZ wszystkim ubezpieczonym obywatelom Polski. Karta gwarantuje zwrot kosztów leczenia a nawet częściowy zwrot kosztów leków.

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl