Pięć ciekawostek o Londynie

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: m.marek

Czytano: 581 razy | Kategoria: Turystyka | Ilość słów: 426 | Data: Tue, 21 Aug 2012 | 2 komentarzy

Jest takie miasto na świecie, w którym pojawił się pierwszy w historii bankomat. Jest takie miasto, w którym znajduje się najstarszy system metra, największe centrum finansowe świata, mnóstwo muzeów i stąd też pochodzi znana potrawa „fish and chips”. To pełne ciekawostek miasto to Londyn.

Potęga komunikacyjna Londynu

Londyn jest największym międzynarodowym węzłem komunikacji lotniczej, a loty do Londynu są jednymi z najczęściej wybieranych przez podróżnych. Miasto, swoimi walorami rocznie przyciąga około 30 milionów turystów. Lotniska Londynu, czyli Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton i Londyn-City obsłużyły w 2003 r. około 110 milionów ludzi. W tym, co roku największą ilość osób przyjmuje największy port lotniczy w Europie – Londyn-Heathrow. W 2011 r. lotnisko to obsłużyło 69,4 miliony podróżnych.

Legenda o krukach

Tower of London – niegdysiejsze więzienie, miejsce egzekucji, arsenał i skarbiec. Była to również budowla obronna i twierdza monarchów angielskich. Wiąże się z nią pewna legenda, która głosi, że gdy zamieszkujące wieżę kruki opuszczą Tower of London – Korona upadnie i Brytania wraz z nią. Podobno dlatego też, czarne ptaki mają spętane skrzydła, a dodatkowo – pilnują ich strażnicy.

Do you speak english?

Poza typowymi dla języka angielskiego wyrazami, odróżniającymi go od amerykańskiej angielszczyzny, w Londynie można się także spotkać z gwarą miejską „cockney”, wywodzącą się z niższych warstw społecznych. Różnice między „cockney” a literacką odmianą języka angielskiego są bardzo widoczne zarówno w słownictwie, jak również w wymowie i gramatyce. Jeśli chodzi o słownictwo, są to zazwyczaj terminy slangowe, które stanowią zapożyczenia z języków obcych, na przykład z romskiego lub hebrajskiego. Niestety – nawet mimo celujących ocen z angielskiego – nie sposób zrozumieć tej odmiany…

Jeden z symboli miasta

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta jest Tower Bridge. Budowa mostu została ukończona w 1894 r. i jest on znakomitym przykładem sztuki wiktoriańskiej. Każde przęsło, czyli ruchome ramię mostu waży ok. 1100 ton. W czasach swej świetności most był podnoszony ok. 6000 razy rocznie, dziś jest to robione rzadziej – ok. 1000 razy rocznie. Z górnego pomostu Tower Bridge rozpościera się piękny widok na Londyn.

I które tu muzeum wybrać?

Londyn to także ogromny ośrodek kulturalny. Znajdują się w nim m.in.: Opera Królewska Covent Garden i Angielska Opera Narodowa w London Coliseum, 5 symfonicznych orkiestr, a także ponad 40 teatrów. Tu również mieszczą się najznakomitsze muzea Europy, takie jak Muzeum Brytyjskie, National Gallery, Tate Gallery, Muzeum Wiktorii i Alberta, Muzeum Historii Naturalnej i oczywiście jedno z najbardziej znanych na świecie – Muzeum Figur Woskowych Madame Tussaud. W Londynie znajduje się aż 240 muzeów!Podpis

Pięć najciekawszych faktów (w tym jedna legenda) o Londynie. Poznaj najbardziej interesujące ciekawostki o tym mieście.


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl