Perfekcyjny lot - Airbusa i linii lotniczych Air Canada

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Plus

Czytano: 362 razy | Kategoria: Turystyka | Ilość słów: 419 | Data: Mon, 5 Nov 2012 | 2 komentarzy

Linie Lotnicze Air Canada oraz producent samolotów firma Airbus po wielu miesiącach starań doprowadziły do pierwszego międzynarodowego „Perfekcyjnego lotu” nad obszarem Ameryki Północnej.

AirbusPodróż Airbusem z Toronto do Mexico City trwał niecałe pięć godzin i doprowadziła do redukcji emisji CO2 o 40 procent. Airbus skonstruował najnowocześniejszy samolot, który jest napędzany ekologicznym, alternatywnym paliwem i nadal mu numer A319. To właśnie ta maszyna lecz nie tylko, pozwoliła na wykonanie historycznego lotu. „Perfekcyjny lot” oparty jest na czterech filarach, po pierwsze nowoczesna maszyna, po drugie biopaliwo, następnie zmodyfikowane procedury zarządzania ruchem lotniczym (Air Traffic Management) oraz stosowanie najlepszych praktyk operacyjnych. Wszystkie to pozwoliło do obniżyć emisję dwutlenku węgla podczas wykonywania operacji lotniczych.

Lot linii lotniczej Air Canada numer AC991 jest jednym z czterech testowych lotów na biopaliwie, przy okazji tak ważnego wydarzenia na pokład zabrano generalnego Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) Raymonda Benjamina, który akurat leciał do Mexico City na Konferencję Narodów Zjednoczonych nt. Zrównoważonego Rozwoju (Rio+20).

Do „Perfekcyjnego Lotu” wykorzystano ekologiczny nowoczesny samolot Airbus A319, ponadto maszyna zatankowana została ekologiczną mieszkanką biopaliwowa ( 50/50% ) przygotowanej ze zużytego oleju jadalnego, dostarczonej przez firmę SkyNRG. Ponadto optymalnie dobrano trasę oraz wysokość na jakiej leciał samolot, było to możliwe dzięki współpracy z właściwymi organami zarządzania ruchem lotniczym (ATM). Pozwoliło to oszczędzić zużycie paliwa i zmniejszyć hałas. Ostatnim elementem tej układanki były wyjątkowe procedury operacyjne wśród których znalazło się kołowanie na jednym silniku, czy dokładne mycie samolotu przed startem dla poprawy aerodynamiki.

Wykonanie takiego lotu pokazuje, że cała branża lotnicza może postarać się obniżyć wielkość emisji dwutlenku węgla, jednak linie lotnicze potrzebują „zachęty” do wykorzystywania biopaliw i lepszego wykorzystania systemu kontroli ruchu lotniczego. Szerokie pole do popisu w tym zakresie mają politycy, którzy powinni namawiać branże lotniczą do innowacyjności.

Kanadyjska linia lotnicza Air Canada na przestrzeni ostatnich 22 lat dzięki swemu zaangażowaniu w ochronę środowiska obniżyła swoje zużycie paliwa o 30 procent Nie zamierza jednak spocząć na laurach i zamierza kontynuować swoją bardzo udaną współpracę z firmą Airbus.

Airbus jest dziś liderem w produkcji samolotów, wiele milionów przeznacza na opracowanie odpowiedniej maszynki biopaliwa, ultra oszczędnego samolotu, który mógłby wykorzystać w poszukiwaniu „Perfekcyjnego lotu”. Producent chce rozsławić i propagować działania mające na celu zmniejszanie do minimum wpływu transportu lotniczego na środowisko naszego globu. Ze wszystkich swoich inwestycji badawczych Airbusa aż 90 procent dotyczy ochrony środowiska naturalnego.Podpis

Wizz--Air.net - źródło


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl