Sopot - centrum Trójmiasta

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: omega7

Czytano: 567 razy | Kategoria: Noclegi i hotele | Ilość słów: 423 | Data: Tue, 14 May 2013 | 10 komentarzy

Sopot znajduje się między Gdańskiem i Gdynią, tworząc z nimi nadmorski ośrodek aglomeracyjny - Trójmiasto. W sezonie wakacyjnym to właśnie on jest miastem gromadzącym najwięcej turystów.

Nie ma w tym nic dziwnego. Z jednej strony, Sopot otaczają zalesione wzgórza morenowe, z drugiej - Półwysep Helski osłaniający Zatokę Gdańską. Dzięki temu woda morska przylegająca do Sopotu jest jedną z najcieplejszych na polskim wybrzeżu.

Uzdrowisko

Sopot jest miastem uzdrowiskowym. W pięciu zakładach lecznictwa uzdrowiskowego leczy się choroby ortopedyczno - urazowe, reumatologiczne, kardiologiczne oraz nadciśnienie, osteoporozę i choroby dolnych dróg oddechowych. Dużym atutem kurortu jest udokumentowana obecność naturalnych surowców leczniczych, jak woda chlorkowo - sodowa i jodowa. 

Molo

Miejscem, z którego słynie miasto jest drewniane molo będące najdłuższym w Europie (511,5 m). Jest to obowiązkowy punkt wizyty - nie tylko dla turystów, ale również dla mieszkańców miasta, którzy chętnie tam spacerują. W sezonie wakacyjnym często odbywają się tam liczne festyny. Jest to też przystań turystycznej żeglugi pasażerskiej oraz taksówek wodnych. Można się stamtąd udać do Gdańska (przez Westerplatte) oraz do Gdyni. Dodatkowo, na głowicy mola znajduje się luneta umożliwiająca obejrzenie panoramy całego miasta.

Miasto pełne atrakcji

Centrum Sopotu to przede wszystkim ul. Bohaterów Monte Cassino (tzw. Monciak). Ulica ta jest uznawana za początek sopockiego deptaku. Towarzyszący jej pl. Konstytucji 3 Maja wraz z kościołem św. Jerzego to faktyczne serce miasta. Podczas sezonu Monciak przepełniony jest licznymi stanowiskami karykaturzystów oraz malarzy, stoiskami z pamiątkowymi gadżetami, a ogródki przy lokalach gastronomicznych przyciągają głodnych i spragnionych turystów. Nie brakuje także wystaw, wizyt ulicznych grup teatralnych oraz muzycznych. Atrakcją architektoniczną ulicy jest tzw. Krzywy, Domek zainspirowany rysunkami Jana Marcina Szancera oraz Pera Dahlberga. Przykuwająca uwagę budowla została uznana przez amerykańską stację CNN za jedną z jedenastu największych atrakcji architektonicznych świata!

Opera Leśna

Na skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego znajduje się miejsce prestiżowych festiwali i koncertów. Opera Leśna, bo o niej mowa, charakteryzuje się nie tylko dobrą lokalizacją, ale i akustyką spełniającą nawet najbardziej wygórowane wymagania. Po remoncie zakończonym w 2012 roku może na nowych krzesłach pomieścić ponad 5 tysięcy widzów, a okazji ku temu ma sporo - Sopot Festival czy Top Trendy to tylko niektóre odbywające się w Operze Leśnej wydarzenia. Dodatkowo, na turystów i mieszkańców miasta czekają inne liczne wydarzenia kulturalne, którym towarzyszy zapach otaczającej Operę zieleni.

Zobacz również noclegiw SopociePodpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl