Góry Harz - czarownice zapraszają w Góry Harcu

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Plus

Czytano: 1139 razy | Kategoria: Turystyka | Ilość słów: 450 | Data: Wed, 6 Feb 2013 | 5 komentarzy

Za naszą zachodnią granicą, u naszego największego sąsiada, niektórzy mówią wroga, jest wiele pięknych miejsc, które możemy obrać za punkt naszych rodzinnych wczasów, większe i mniejsze miasteczka, piękne jeziora i wyjątkowe krajobrazy górskie, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Góry HarzNiemcy podczas II wojny światowej nie ucierpiały prawie wcale, dlatego wiele zabudowań, prezentuje nawet średniowieczny styl. Najbardziej na północ wysuniętym obszarem górskim NiemiecGóry Harcu, jedną z najbardziej malowniczych miejscowości w ich obrębie jest Wernigerode. Stare miasto urzeka domami z muru pruskiego. Miejski krajobraz zachwyca domami o widocznej drewnianej konstrukcji z kolorowymi ścianami. Przykładem takiej zabudowy jest między innymi XVI-wieczny gotycki ratusz. Po wschodniej stronie Starego miasta, nad doliną rzeki Zillierbach, widnieje romantyczny zamek jeszcze z XIX wieku. Z jego tarasu na wieży doskonale widoczny jest przepiękny szczyt Brocken o wysokości 1142 m n.p.m. Niestety pozostaje zamglony i zachmurzony przez większość część roku.

Legendarne czarownice

Na szczycie góry, jak głosi legenda w noc Walpurgii czarownice zlatują się na sabat, dlatego wielu turystów chce tam dotrzeć. Dlatego powstała kolejka wąskotorowa z Wernigerode na szczyt Brockenu. Tabor ciągnięty jest przez węglową ciuchcię, które zadaniem jest pokonanie 900 metrów w różnicy poziomów. Dwugodzinna podróż zapewnia ogromne doznania. Natomiast zejście ze szczytu daje możliwość zobaczenia dawnych granic pomiędzy NRD i RFN, które dzisiaj są granicą pomiędzy Dolną Saksonią i Saksonią Anhalt

Okoliczne atrakcje

Największym miastem u podnóży Gór Harcu jest Goslar. Jego największą atrakcją jest Pałac Cesarski (niem. Kaiserpfalz) pochodzący z XI wieku. Ten romański zabytek jest najcenniejszym dziełem w Niemczech. Stare miasto uwiedzie was z pewnością swoim ratuszem, którego wnętrze skrywa wspaniałe XVI-wieczne malowidła. Miasto to może pochwalić się też kopalnią srebra, wydrążoną w zboczu góry Rammelsberg, co ciekawe kopalnia zamknięta została zamknięta stosunkowo niedawno, bo w roku 1988, wcześniej działała nieprzerwalnie przez tysiąc lat.

Najstarszy dom z pruskiego muru czeka na nas w miejscowości Quedlinburg, pochodzi on z XVI wieku, jednak najpiękniejszym obiektem został uznany dom Gildehaus zur Rose, na stosunkowo nie dużym wzgórzu podziwiać za to zamek z X wieku oraz kolegiatę św. Serwacego z XII wieku. Stąd najbliżej jest do Genrode, miasta słynącego z fabryki zegarków z kukułką. To właśnie stąd pochodzi rekord Guinessa na 1,5 metrową kukułkę.

W Góry Harcu najlepiej wybrać się samochodem, bowiem znajdują się one 300 kilometrów od przejścia granicznego w Słubicach, jest to jednak propozycja dobra dla mieszkańców zachodniej Polski, natomiast Warszawa, Gdańsk, czy Kraków oferuje między innymi przeloty LOT-em lub Lufthansą do Hanoweru. Jeśli chodzi o nocleg, to hotele i pensjonaty oferują pokoje ze śniadaniem od 50 euro za dobę.Podpis

Źródło (http://travelbookers.pl/)


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl