Nowy członek Zjednoczonej Europy

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Plus

Czytano: 509 razy | Kategoria: Ciekawe miejsca | Ilość słów: 468 | Data: Fri, 12 Jul 2013 | 10 komentarzy

Chorwaci doczekali się wreszcie chwili przystąpienia do Unii Europejskiej. Jedni im z tego powodu mocno gratulują, inni bardzo współczują. Pewny jest jednak sukces z tym wydarzeniem związany, że od 1 lipca 2013 roku zlikwidowane zostaną na granicach kontrole, jak też wzrośnie liczba odwiedzających ten kraj turystów.

Chorwacja Turystyka, szczególnie w okresie letnim, jest znaczącym źródłem dochodu Chorwacji. Wejście do UE wiąże się ze zmniejszeniem o 10 proc. VAT-u, czego następstwem będzie obniżenie cen towarów i usług. Całkowicie przejścia graniczne Chorwacji znikną po przystąpieniu kraju do strefy Schengen, czyli najpóźniej do końca 2015 roku.

Smutne dzieje w twarzach zaklęte

Wieloletnia burzliwa i wojenna historia, pełna cierpień, strat członków rodziny i dorobku życia, odcisnęła w Chorwatach ogromne piętno. Będąc już kilkanaście lat po wojnie, na ich twarzach zaczyna się w końcu pojawiać uśmiech i stają się bardziej pogodni, a najbardziej sobie cenią spokój. Dla obcokrajowców są niezwykle życzliwi, przyjaźni i pełni szacunku, stąd też tak chętnie obieramy sobie ten kraj na nasz urlop. Atutem jego jest też bezpieczeństwo, w którym państwo to przoduje na tle innych europejskich krajów. Jeśli się zdarzają przestępstwa to najczęściej są one popełniane przez obcokrajowców.

Siła przyciągania

Największym powodzeniem cieszą się chorwackie nadmorskie miejscowości, którym to przewodniki poświęcają najwięcej miejsca. Największą dumą wybrzeża jest nazywany Perłą Adriatyku Dubrownik, ale zagorzałych wielbicieli ma też Split, Trogir, Makarska, Pula i wyspy Hvar, Brac, Krk, Korcula i Pag. Z położonymi w kurortach adriatyckich trzema portami lotniczymi, Zadarem, Splitem i Dubrownikiem, mamy od tego roku z Polski sezonowe bezpośrednie połączenia lotnicze, a wszystko dzięki liniom lotniczym Eurolot. Mało kto planując na chorwackim wybrzeżu wakacje, myśli o poznaniu stolicy tego malowniczego kraju. Faktem jest, że z portem lotniczym Zagrzebia, będącym największym w Chorwacji, nie mamy bezpośrednich lotów. Mimo to nie pożałujemy specjalnej wycieczki po urzekającym swą atmosferą Zagrzebiu.

Miasto do pokochania

Stolica Chorwacji to powstałe na przełomie XIX/XX w. stylowe Dolne Miasto i pełne historii i zabytków, wznoszące się na wzgórzu Górne Miasto, na które dostaniemy się najkrótszą w Europie kolejką lub na piechotę. Zagrzeb ma piękne zabytkowe kamienice, które swoją architekturą przypominają Wiedeń lub Paryż. Strzelista katedra z dwoma wieżami jest duchowym sercem stolicy, które pamięta mongolski najazd, trzęsienie ziemi i liczne przebudowy. Unikalnym miejscem jest Muzeum Rozstań z nadesłanymi z całego świata eksponatami, kojarzącymi się ofiarodawcom z rozstaniami, np. z ukochaną. Warto wejść na taras widokowy XIII-wiecznej baszty miejskiej, skąd roztacza się wspaniała panorama. W samo południe wystrzela stojąca tu armata. W przeszłości dawała ona w ten sposób znak miejskim dzwonnikom, że czas bić w dzwony, a dziś jest atrakcją turystyczną.Podpis

Autor: http://biletylotnicze.org.pl/


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl