Krótka historia termometru

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 754 razy | Kategoria: Wynalazki | Ilość słów: 335 | Data: Mon, 2 Sep 2013 | 10 komentarzy

Dawniej ludzie mierzyli temperaturę na zasadzie ciepło, zimno. Nie mogli sobie nawet pozwolić na dość przypadkowe określenie, że dziś jest około 27 stopni Celsjusza czy 70 Fahrenheita. A jak dokładnie się to wszystko zaczęło?

Za pierwszy termometr uznaje się ten wynaleziony przez greckiego pisarza i mechanika Filona z Bizancjum, który tego cudu dokonał już w 210 roku przed naszą erą. Filon był niezwykle kreatywny jak na owe czasy, ponieważ oficjalnie uznaje się go także jako wynalazcę katapulty, czyli broni wystrzelającej pociski oraz twórcę listy siedmiu cudów starożytnego świata. Równie ważną postacią był Heron z Aleksandrii, który także przyczynił się do wynalezienia pierwszych prototypów, które badały temperaturę z pomocą otwartej końcówki, która była zanurzana na przykład w winie.

 

Kolejnym człowiekiem, który nieco namieszał w historii termometru, był słynny włoski fizyk Galileusz, odpowiedzialny za podstawy nowożytnej fizyki. Dzięki niemu i późniejszym udoskonaleniom, jakie dokonał książę toskański Ferdynand II w 1644 roku możemy mówić o urządzeniu posiadającym skalę.

 

Prawdziwą skalę i prawdziwy przewrót w całej historii dokonał się jednak wtedy, kiedy w swoje ręce wziął sprawę Gabriel Fahrenheit, holenderski fizyk i inżynier pochodzący z Niemiec. Co ciekawe, Fahrenheit urodził się na terenie Gdańska. Żyjący na przełomie wieków XVII i XVIII wieku. Dzięki niemu możemy mówić o termometrze rtęciowym i skali temperatur używanych obecne w krajach anglosaskich.

 

Kolejnym krokiem w tej historii był bardzo dobrze znany Celsjusz, przynajmniej znany jako stopień temperatury. Anders Celsius to szwedzki fizyk i astronom. Wielu specjalistów twierdzi, że to właśnie jego urządzenie jest najbardziej doskonałe.

 

Dziś rzecz jasna możemy mówić o całej masie tych urządzeń, o których z pewnością wszystkim ważnym wynalazcom nawet się nie śniło. Dzięki nim możemy zmierzyć temperaturę panującą za oknem jadąc samochodem, stojąc przy oknie. Rewolucja dokonała się także w aspekcie pomiaru temperatury ciała. Dziś niemal wszystko jest możliwe i co najciekawsze, wciąż ewoluuje.

 

Chcesz poznać inne ciekawostki? Wejdź tu.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl