Różne metody spawania aluminium

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 677 razy | Kategoria: Technologie | Ilość słów: 390 | Data: Tue, 13 Aug 2013 | 49 komentarzy

Aluminium nadaje się w skuteczny sposób do spawania. Udaje się je spawać wieloma procedurami, lecz w praktyce dominuje zaledwie parę z nich. Podczas spawania trzeba uwzględnić reakcję metalu z tlenem i powstający wówczas w szybkim tempie tlenek.

thumb_1_3.jpgTlenek jest cięższy niż roztopiony metal i może w nim tworzyć wtrącenia. Poprzez co też spawając aluminium należy pierw wyeliminować tlenek ze spajanych powierzchni. Mamy możliwość do tego użyć szczoteczki ze stali nierdzewnej. Dobrze oczyszczone oraz wolne od tlenku powierzchnie są warunkiem uzyskania spoin wolnych od skaz. Dobrze jest również wziąć pod uwagę ryzyko powstawania porów. Wodór wydzielający się z występującej w powietrzu wilgoci oraz z zanieczyszczeń metalu rozpuszcza się prędko w stopionym aluminium, zaś prawie ani trochę w materiale zakrzepniętym. W toku krzepnięcia stopionego materiału wydziela się wodór w postaci bąbelków gazu, jakież mogą zatrzymać się w stygnącym metalu wytwarzając porowatość.

Do spawania aluminium a także jego stopów wykorzystuje się sporo metod spawania. Tak samo szeroka jest paleta stosowanych gazów osłonowych. Spawanie metodą TIG prądem zmiennym zezwala na katodowe usuwanie tlenków na powierzchni spawanego materiału. Oprócz czystego argonu oraz mieszanek argonu z helem wykorzystuje się w wypadku owej metody opracowane specjalnie dwu- a także trójskładnikowe kombinacje osłonowe. Dodatek azotu wpływa na stabilizację oraz koncentrację łuku elektrycznego jak i poprawia wtopienie. Spawanie techniką TIG prądem stałym elektrodą z biegunem ujemnym wykorzystuje się rzadko. Jako gaz osłonowy stosuje się czysty hel bądź mieszanki argonowe z potężną zawartością helu.

W zdecydowanej większości przypadków dobrze jest polecać wykorzystanie spawania impulsowego. Przyzwala ona na łączenie wytworów o małych grubościach jak również zabezpiecza połączenia przed sporządzaniem się pęcherzy. Następną korzyścią jest zminimalizowanie liczebności odprysków. Paleta osiągalnych do zastosowania gazów jest podobna, jak w wypadku metody TIG. Spawanie plazmowe elektrodą z biegunem dodatnim jest wariantem metody TIG, jaki wykorzystuje się najczęściej w procesach zautomatyzowanych, gdzie stosuje się także kombinację spawania plazmowego z metodą MIG. Blachy o dużej grubości jesteśmy w stanie łączyć za pomocą takiej techniki jednowarstwową spoiną wysokiej jakości. Podczas spawania metodą MIG z zużyciem dwóch drutów elektronowych doprowadza się je do palnika zazwyczaj z zastosowaniem niezależnych źródeł prądowych. Metodę taką stosuje się zazwyczaj przy realizowaniu długich spoin w elementach płaskich albo spoin obwodowych.Podpis

maks


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl