Nawigacja dla turysty

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Mateusz Z

Czytano: 570 razy | Kategoria: Nawigacja | Ilość słów: 443 | Data: Sun, 3 Aug 2014 | 0 komentarzy

Nowinki technologiczne rozpieszczają społeczeństwo już niemal na każdym kroku. Możemy montować kamery w samochodach, na kaskach, czy opasać nimi klatkę piersiową i rejestrować własną podróż. Możemy też zaopatrzyć się w podręczną nawigację, która poprowadzi nas przez nieznane.

Dobrze zorganizowany turysta, przed rozpoczęciem wędrówki zawsze zaopatrzy się w niezbędny asortyment, który w razie utraty orientacji w terenie pozwoli mu sprawnie odnaleźć obraną wcześniej trasę. W czasach całkowitej miniaturyzacji sprzętu, nie będzie zmuszony do dźwigania ze sobą mapy i busoli. Teraz za drogowskaz i przewodnika posłużyć mu może telefon, nawigacja ręczna, zwana też sportową lub turystyczną.

 

Nawigacja poprzez smartfon

 

Zdecydowana większość nowoczesnych telefonów komórkowych jest wyposażona w całe spektrum dodatkowych opcji. Jednym z nich jest moduł GPS, dzięki któremu możemy nakreślić trasę, bądź zlokalizować swe położenie. Jednak dla osób lubujących się w dalekich wędrówkach, to rozwiązanie jest wystarczające?

Na krótkie wycieczki z pewnością tak, na dłuższe - na pewno nie. Z racji słabej żywotności baterii smartfonów, korzystanie z map satelitarnych będzie obarczone sporym ryzykiem, gdyż sprzęt szybko może odmówić posłuszeństwa. Telefon stają się wielofunkcyjnymi maszynami, wobec czego mnogość opcji, jakie w sobie zawierają, zawsze można wykorzystać na swoją korzyść.

 

Nawigacja turystyczna

 

Urządzenie te, które z łatwością możemy umieścić na nadgarstku, określi nasze dokładne współrzędne, a przeznaczony do nich akumulator pozwoli na naprawdę długi czas pracy. Są wstrząso i wodoodporne. Posiadają również altimetr, który dokładnie obliczy wysokość i nachylenie terenu, co w wielu przypadkach utrudnia prawidłową lokalizację. Wielki udogodnieniem są mapy wektorowe, na których można śmiało zaznaczyć własne punkty, lub też zostaną ukazane punkty POI (Point of interest, innymi słowy punkty użyteczności publicznej, miejsce warte zainteresowania).

 

Porady dla turysty

 

Korzystając ze smartfona bądź nawigacji turystycznej, musimy być świadomi kilku kwestii, w związku z ich użytkowaniem. Po pierwsze, nawigacji nie należy rozkręcać, ponieważ straci swoje właściwości hydrofobowe i ulotni się zaraz gaz, który chroni szkiełka przed zaparowaniem.

 

Po drugie, jeśli posiadamy nawigację zasilaną bateriami, to pamiętajmy, że w niższych temperaturach bardziej wydajne są baterie litowo-jonowe niż alkaliczne. Powinno się również zarówno telefon, jak i nawigację naładować do pełna, nim wyruszy się w trasę.

 

Po trzecie, jeśli dokonujemy odczytu pozycji na nierównym terenie, bądź w wąwozie lub gęstym lesie, odczyt może być błędną. Wobec tego najlepiej znaleźć kawałek przestrzeni i ponowić próbę, albo poczekać aż satelity zmienią swe położenie.Artykuł o podobnej tematyce znajduje się pod tym adresem:

Podpis

Mateusz


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl