Historia GPS w pigułce

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: rainbow_warrior

Czytano: 667 razy | Kategoria: Nawigacja | Ilość słów: 405 | Data: Thu, 20 Jun 2013 | 10 komentarzy

Większości z nas trudno już wyobrazić sobie świat bez technologii, które jeszcze kilkadziesiąt czy kilkanaście lat temu postrzegane były raczej w kategoriach fantastyki naukowej.

Jedną z nich jest nawigacja GPS (ang. Global Positioning System, czyli Globalny System Pozycjonowania), która w ostatnim czasie stała się absolutnie dominującą technologią umożliwiającą lokalizowanie różnego rodzaju obiektów znajdujących się na Ziemi lub w jej pobliżu. Jeśli chcesz dowiedzieć się gdzie i kiedy powstała nawigacja GPS i gdzie obecnie jest ona wykorzystywana, zapraszamy do lektury poniższego artykułu.

1263786_highest_point_to_be_were_spacela

Od funkcji militarnych po cywilne

Historia nawigacji GPS sięga roku 1957, kiedy to naukowcy z John Hopkins University w Baltimore rozpoczęli prace nad opracowaniem systemu nawigacji satelitarnej, a wszystko to dlatego, aby ocenić czy radziecki satelita Sputnik zagraża w jakikolwiek sposób bezpieczeństwu USA. Od tamtej pory idea wykorzystywania sygnału satelitarnego do lokalizowania pozycji zaczęła się rozwijać, natomiast swoisty przełom nastąpił w roku 1973, kiedy to Departament obrony Stanów Zjednoczonych postanowił na bazie wcześniejszych badań nad nawigacją satelitarną stworzyć system o zasięgu globalnym. Choć początkowo GPS miało znajdować zastosowanie wyłącznie w działaniach militarnych, w 1983 roku prezydent Regan postanowił umożliwić wykorzystanie tej technologii także cywilom, po tym jak na terenie Związku Radzieckiego doszło do zestrzelenia koreańskiego samolotu pasażerskiego, który wskutek złych warunków pogodowych zboczył z kursu.


Współczesne zastosowanie

Co ciekawe, pierwszą dziedziną nauki, w której zaczęto wykorzystywać GPS była geodezja do wyznaczania współrzędnych punktów osnowy. Obecnie technologię tę wykorzystują nie tylko coraz bardziej popularne wśród kierowców nawigacje samochodowe, ale także telefony komórkowe i smartfony. Ponadto GPS znajduje zastosowanie np. w górnictwie do lokalizowania wyrobisk w kopalniach odkrywkowych, w leśnictwie do określenia terenów wyrębu lasu czy lokalizacji pożarów, w ochronie środowiska do badania pływów kontynentalnych, a w budownictwie do precyzyjnego sterowania maszynami budowlanymi.

 

Jak widać Global Positioning System dostarcza niezliczonej wręcz ilości możliwych zastosowań. Od momentu udostępnienia tej technologii cywilom nabrała ona ogromnego znaczenia dla każdego z nas i pozwoliła na znaczny rozwój wielu dziedzin nauki, sektorów gospodarki czy usług. Nawet, jeśli nie każdy z nas zauważa na co dzień wpływ GPS na swoje życie, to z pewnością każdego dnia korzystamy z udogodnień, których nie byłoby gdyby nie genialny wynalazek naukowców z Uniwersytetu Johna Hopkinsa.Podpis

Przemek Baran


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl