Karta miejska coraz popularniejsza

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: omega7

Czytano: 447 razy | Kategoria: Technologie | Ilość słów: 504 | Data: Wed, 2 Apr 2014 | 0 komentarzy

Bilety okresowe na przejazdy komunikacją miejską, które pierwotnie miały formę papierową, odchodzą do lamusa. Coraz więcej miast wprowadza elektroniczne karty miejskie, na których można kodować dowolne bilety okresowe.

Czym jest karta miejska?

Karta miejska jest elektronicznym nośnikiem zbliżeniowym, na którym zapisywane są wykupione przez posiadacza bilety okresowe na przejazdy komunikacją miejską. Wykonana jest przy pomocy nowoczesnej technologii mikroprocesorowej. Kartę tego typu nazywa się też bezstykową lub bezdotykową. Karty miejskie wydawane są zarówno jako karty imienne, jak i na okaziciela.

Dlaczego warto korzystać z karty miejskiej?

Wprowadzenie karty miejskiej ma mnóstwo zalet, które zapewniają jej przewagę nad dotychczasowymi biletami komunikacji miejskiej w wersji papierowej. Oto najważniejsze z nich:

1. Wygoda

- Karta ma wymiary karty bankomatowej. Dzięki temu bezproblemowo mieści się w portfelu czy też etui na wszelkiego rodzaju dokumenty, karty płatnicze i lojalnościowe.

- W przeciwieństwie do papierowych legitymacji do biletu okresowego, karty nie trzeba wymieniać przy zmianie rodzaju biletu, ulg czy też adresu zamieszkania.

2. Bezpieczeństwo

- W przypadku zagubienia lub kradzieży karty istnieje możliwość wydania je duplikatu i odtworzenia zakodowanego na niej biletu.

- Kodowanie karty jest dla fałszerzy praktycznie nie do złamania

- Z uwagi na zastosowaną w kartach technologię nie ma możliwości wprowadzenia na rynek fałszywych biletów (tak jak miewało to miejsce w przypadku biletów papierowych)


3. Trwałość

- Karta jest stosunkowo odporna na uszkodzenia mechaniczne - z wyjątkiem zginania oraz wilgoć.

- Karta może być używana nawet przez 10 lat.

4. Ekologia

- Do wyprodukowania karty nie zużywa się papieru, tak jak w przypadku biletów tradycyjnych.

- Dzięki trwałości karty nie jest konieczne częste wyrabianie kolejnej.

5. Perspektywy

- Karty miejskie będą w przyszłości umożliwiały wstęp na imprezy sportowe i kulturalne.

- W niektórych miastach można płacić za parking przy pomocy karty miejskiej oraz jednocześnie korzystać z niej jako biletu komunikacji miejskiej ale paleta możliwości użycia karty jest praktycznie niegraniczona, może służyć jako karta identyfikacyjna, karta dostępu, jako forma elektronicznej portmonetki, elektroniczny bilet do kina lub teatru itp.

 

Jak zdobyć kartę miejską?

Zasady uzyskania karty miejskiej mogą różnić się w zależności od miasta. W większości przypadków, aby uzyskać kartę miejską, należy złożyć wniosek o jej wydanie w biurze obsługi klienta banku lub pasażera lokalnej komunikacji miejskiej lub też wypełnić formularz na stronie internetowej. Należy też dołączyć zdjęcie legitymacyjne, które w przypadku wersji elektronicznej powinno mieć format .jpg lub .JPEG. Następnie w wyznaczonym terminie i punkcie odbiera się kartę. Karta nic nie kosztuje, ale zwykle warunkiem jej odbioru jest zakup pierwszego biletu okresowego.

Doładowywanie karty miejskiej

Kartę miejską można doładować online, logując się na odpowiedniej stronie internetowej, lub też w punktach sprzedaży biletów. Zakupiony bilet trzeba następnie zakodować. W zależności od miasta, można to zrobić w punktach sprzedaży biletów, w automatach biletowych (stacjonarnych i zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej) lub u kontrolerów biletów.

 

Podpis

Marek


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl