Cechy spawania prądem pulsacyjjnym

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: maks

Czytano: 691 razy | Kategoria: Technologie | Ilość słów: 333 | Data: Wed, 14 Aug 2013 | 43 komentarzy

Rozwój technologiczny w dziedzinie przyrządów spawalniczych, a w szczególności pojawienie się inwertorowych źródeł prądu spawania, zaowocowało pojawieniem się licznych praktycznych funkcji usprawniających przejaw zjawiska spawania.

thumb_1_8.jpgJedną z innowacji było wprowadzenie prądu pulsującego. Spawanie takiego gatunku pozwala na bez zwarciowe i cykliczne przenoszenie kropli płynnego metalu do jeziorka spawalniczego. Podczas spawania prądem pulsacyjnym, źródło generuje dwa rodzaje prądu spawania:

1.Pierwszy – podstawowy prąd spawania, który służy gruntownie do utrzymania łuku spawalniczego, natomiast pośrednio do topnienia końcówki drutu elektrodowego jak również brzegów łączonych elementów.

2.Drugi – prąd pulsujący, który zapewnia statyczne przenoszenie ciekłego metalu do jeziorka spawalniczego, bez zwarć a także rozprysków, w rytmie impulsów prądu wytwarzanych przez źródło.

Spawanie prądem pulsującym w stosunku do normalnego spawania w migomatach, odznacza się następującymi cechami: zezwala na otrzymanie spoin o wysokiej klasy niezależnie od pozycji spawania,wyklucza rozpryski,wprowadza mniejsze ilości ciepłoty do materiału spawanego,ułatwia zdobycie pożądanego kształtu i kalibrów geometrycznych spoiny,zmniejsza zużycie energii elektrycznej.

Z upływem czasu do migomatów wprowadzono możność spawanie prądem o podwójnej pulsacji. Polega ona na tym, iż w okresie trwania normalnej pulsacji prądu, pojawia się okresowy wzrost siły, po czym zdarzy się powrót do stanu wyjściowego. Zalety spawania prądem pulsacyjnym są odpowiednie głównie podczas spawania aluminium a także jego stopów. Aluminium zaliczane jest do materiałów ciężko spawalnych, między innymi ze względu na jego dużą przewodność cieplną. Drobno-kroplowy sposób przenoszenia metalu, impulsowe nagrzewanie a także chłodzenie jeziorka spawalniczego, powodują pożądane skutki w czasie spawania aluminium, likwidując zarazem zjawisko powstawania rozprysków. Poza tym zastosowanie podwójnej pulsacji przy spawaniu aluminium, pozwala na nabycie spoiny o regularnej łusce, która przypomina wizualnie spoinę wykonywaną przy wykorzystaniu metody TIG. Spawając prądem pulsacyjnym zdobywamy spoiny o drobnokrystalicznej strukturze, nadzwyczaj korzystnych własnościach mechanicznych jak i wysokiej wytrzymałości na pękanie na gorąco.Podpis

maks


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl