Wędrówka górskimi szlakami

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 612 razy | Kategoria: Sport | Ilość słów: 321 | Data: Wed, 30 Oct 2013 | 10 komentarzy

Wśród niezliczonej liczby sportów istnieją takie, które przez niektórych nie są w ogóle uznawane za sport, a jedynie hobby. Jedną z takich aktywności fizycznych są wędrówki po górach.

Dla jednych to wspaniały sport, dla innych zwykła piesza rozrywka. Ale nawet sceptycy zaczynają uważnie słuchać o wspinaczkach górskich, kiedy usłyszą słowo „trekking”.

Historia trekkingu sięga aż dziewiętnastego wieku. Słowo „trek” w języku plemienia Burów oznacza wielką podróż, którą owe plemię musiało odbyć, gdy rdzenni mieszkańcy zostali wypędzeni przez Brytyjczyków z ich własnych ziem. Przemierzali kilometry w poszukiwaniu nowego miejsca, które mogli by zasiedlić. Dzisiaj nazwą „trekking” określa się turystykę wysokogórską. Im bardziej zróżnicowany teren, na którym się poruszamy, tym lepiej. Takie wyprawy są organizowane w miejscach oddalonych od cywilizacji, a które mają do zaoferowania całe mnóstwo nienaruszonej przyrody, wysokich gór i skalistych szlaków. Sport ten charakteryzuje się długimi wędrówkami w ciężkich warunkach, wchodzeniem na duże wysokości, przez co bywa niebezpieczny.

Jeżeli chcemy spróbować swoich sił w tego rodzaju aktywności fizycznej, musimy mieć bardzo dobry sprzęt. To podstawa przy trekkingu, dlatego żaden doświadczony wędrownik nie odważy się towarzyszyć komuś, kto nie jest wystarczająco dobrze wyposażony. Oprócz plecaka z odpowiednim ekwipunkiem, dobrych ubrań i prowiantu każdy powinien mieć buty do wspinaczki. To nadrzędne, gdy chcemy chodzić po skałach i kamieniach, które często są zdradziecko śliskie. Buty do trekkingu muszą bezwzględnie być wygodne, trwałe i zapewniać doskonałą przyczepność do podłoża. Najchętniej zabieranymi na górskie wędrówki jest obuwie produkowane przez Merell. Buty tej firmy są ściśle dostosowane do sportu i uwzględniają w swojej budowie wszystkie niedogodności, na które narażony jest turysta.

Podobne właściwości mają buty, których wytwarzaniem zajmuje się Salomon. Buty tego producenta również spełniają wysokie wymagania wspinaczy, a dodatkowo występują w dziecięcych rozmiarach.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl