O kręglach słów kilka!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 562 razy | Kategoria: Sporty zespołowe | Ilość słów: 507 | Data: Sun, 2 Dec 2012 | 10 komentarzy

Bowling czyli gra w kręgle nie jest nowym sportem. Mało kto zdaje sobie sprawę, że już nasi starożytni poprzednicy zbijali pierwsze pachołki. Oczywiście wszystko nie odbywało się w takich miejscach jak dziś, ale na podobnych zasadach.

 

Pierwsze wieki gry w kręgle kojarzone sa raczej z rozrywką. W kręgle grało się na odpustach, jarmarkach czy imprezach rodzinnych. Dobrej zabawie towarzyszył oczywiście duch sportu, ale nie w formie ustalonych reguł, które należało przestrzegać. Wszystko zależało od danej sytuacji i zasad ustalonych przez dana grupę.


Bywało także i tak, że bowling miał hazardowy charakter, przez co nabrał nieco negatywnego oddźwięku. Kiedy jednak przeniósł się w XVIII wieku na kontynent amerykański stał się dyscypliną sportową, a w miastach powstawały profesjonalne kryte kręgielnie.

Wszystkie obecnie obowiązujące zasady gry w kręgle ustanowione zostały przez Amerykański Związek Bowlingu pod koniec XIX wieku.


Bowling nie jest dyscypliną olimpijską, ale ma swoje światowe turnieje. Pierwszy odbył się w 1934 roku. Niedawno turniej World cup odbył się także we Wrocławiu w galerii Sky Tower.

Gra w kręgle cieszy się dość dużym powodzeniem? Dlaczego? Jednym z niepodważalnych powodów sukcesu tego sportu jest jego uniwersalność. Grać w kręgle może każdy! Oczywiście jedni traktują go bardziej serio inni jako rozrywkę wypełniającą jesienne popołudnia. Ważne jednak by odczuwać przyjemność gry.

Kilka faktów z historii:

  • w XVI wieku młodzi Anglicy porzucali dla bowlingu łucznictwo,
  • w XVII wieku byłą ulubioną gra podróżników i osadników holenderskich,
  • dawniej popularna gra hazardowa.

Bowling kojarzymy raczej z grą zespołową, ale można w nią grać również w pojedynkę. Ilość graczy nie zmienia ogólnych zasad naliczania punktów.

Rzuty wykonuje się specjalnymi kulami dopasowanymi do odpowiedniej grupy użytkowników. Najlżejsze kule przypadają dzieciom, najcięższe mężczyznom.

Każda kula ma trzy otwory na dwa palce środkowe oraz kciuk. Należy pamiętać o tym, że kciuk wsuwamy do samego końca natomiast palce środkowe tylko do pierwszej kostki.

Punkty za każdym razem przydzielane są w zależności od zbitych pachołków. Oczywiście wygrywa ta osoba, która zbije wszystkie kręgle w najkrótszym czasie. Maksymalna ilość punktów jakie można otrzymać to 300.

Dlaczego należy grać w specjalnym obuwiu?

Ponieważ buty te mają specjalnie wykonaną podeszwę z materiałów, które nie ślizgają się na torze oraz nie zarysowują go. Niestety każdy taki upadek grajacego może się bowiem skończyć skaleczeniem zwłaszcza, gdy upadniemy na kulę.

Jak w każdym sporcie i tutaj należy zachować odpowiednie reguły, aby nic przykrego nam się nie stało. Przede wszystkim nie możemy dekoncentrować innych graczy, czy przeszkadzać w czasie zbijania pachołków. Niebezpieczne jest również stanie bezpośrednio za wyrzucającym kulę.

Kręgielni we Wrocławiu jest kilka, najbardziej polecany jest jednak Skybowling w galerii SkyTower. Jest to bowiem zupełnie nowy obiekt. Posiada aż 24 tory do gry, najnowocześniejsze maszyny do przeliczania punktów oraz podawania kuli. W dodatku przytulna przestrzeń sprawia, że na prawdę można odpocząć i oderwać się od codzienności.

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl