Legendy sportów motorowych

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Teke

Czytano: 1106 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 347 | Data: Thu, 26 Jul 2012 | 10 komentarzy

Sporty motorowe rządzą się swoimi prawami, a główna rolę odgrywa maszyna a nie człowiek. W sportach motorowych, nie tak jak to jest w większości dyscyplin, sportowiec jest tylko dodatkiem do motocykla czy bolidu.

Ale nawet w historii sportów motorowych byli i nadal są jednostki wybitne, bez których nie byłoby tak dużych sukcesów, nawet jeżeliby maszyna byłaby najlepsza na świcie.

Pierwszym tu wymienionym będzie legendarny Ayrton Senna. Brazylijski kierowca wyścigowy, który startował w Furmule 1 w latach 1984-1994, i który zginął tragicznie podczas wyścigu. W czasie  swojej kariery w F-1 ani razy nie zszedł poniżej pewnego poziomu, będąc trzykrotnie mistrzem i trzykrotnie wicemistrzem świata. To on rozjaśnił dawny blask McLarena i to jego kibice kochali najbardziej. Zginął będąc na szczycie i mogąc jeszcze wiele osiągnąć.

Drugim wymienionym sportowcem będzie Michael Schumacher, również kierowca F1, który jest rekordzistą pod względem tytułów mistrzowskich i wygranych wyścigów. W czasie swojej największej chwały nazwisko Schumachera było równoznaczne z Formułą 1, a F1 oznaczało Schumachera. Niemiec zdominował ten sport jak żaden inny kierowca w wyścigach Formuły 1. Gdyby nie on nikt by nie usłyszał o teamie Benettona. Schumacher sprawił też, że Ferrari przeżywało swoje największe triumfy w dziejach wyścigów w F1.

Tym czym dla F1 jest Schumacher, tym dla wyścigów motocyklowych jest Valentino Rossi. Włoch jest ikoną i jeżdżącą legendą Moto GP. Tytuł mistrza w królewskiej klasie wyścigów motocyklowych, zdobył aż 6-krotnie, nie wspominając już o niższych klasach. Rossi za jeden sezon ścigania się zarabia 17 mln dolarów, więcej niż gwiazdy popularniejszych sportów.

Ostatnim wymieniony sportowcem będzie Sebastien Loeb – francuski kierowca rajdowy, ścigający się w rajdach WRC. Francuz przez ostatnie 10 lat, 8-krotnie był Rajdowym Mistrzem Świata, co pod tym względem nie ma sobie równych. Dominuje na szutrach, asfaltach i polnych drogach niczym Mariusz Pudzianowski w zawodach Strong Menów.

Mimo, że w sportach motorowych największą rolę odgrywa maszyna, to bez odpowiedniego kierowcy, nie można myśleć o wielkich triumfach i dominacji, tak jak to było z wymienionymi powyżej sportowcami.Podpis

Krzysztof Borowik


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl