Dzieje sierpa

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Dominik

Czytano: 671 razy | Kategoria: Rolnictwo | Ilość słów: 316 | Data: Sun, 30 Jun 2013 | 10 komentarzy

Z pewnością każdy kojarzy słynny sierp i młot, które są symbolami komunistycznymi na całym świecie, ponieważ po słynnej rewolucji październikowej pojawiły się nawet w godłach i flagach wielu państw na szerokości całego globu. Dziś interesuje nas jednak historia samego narzędzia jakim jest sierp, co warto o niej wiedzieć?

 

Dziś sierpy nie znikają tak często ze sklepowych półek, z resztą tak naprawdę nigdy nie było takiej sytuacji, ponieważ od zarania dziejów, ludzie przekazywali sobie z pokolenia na pokolenie wiedzę niezbędną do tego, aby taki sierp stworzyć samemu. Najbardziej wytrawni rolnicy wciąż ich jednak używają w wielu miejscach na świecie. Sierp jest bowiem dla nich niezbędnym narzędziem przy żniwach, czyli letnim zbieraniu plonów, tym bardziej ten temat jest obecnie jak najbardziej na czasie.

 

Co ciekawe, sierp był pierwszym ręcznym narzędziem stricte rolniczym wynalezionym przez człowieka i w przypadku jego historii możemy mówić o niemal stuprocentowo pewnych datach, o co jak wiadomo ciężko w wielu przypadkach.

 

Chyba każdy z nas wie, jak obecnie wygląda sierp i jego ostrze, ale kiedyś nie było lekko i człowiek musiał sobie radzić na tyle, na ile potrafił. Tworzono więc ostrze z kamienia, a działo się to jeszcze w okresie neolitu, czyli młodszej epoki kamienia. Z pewnością było to tak dawno, że ciężko będzie nam sobie przypomnieć, co wówczas robiliśmy. Od początku sierp miał różne formy, począwszy od prostej i wygiętej rękojeści do takich samych form samego ostrza. Najbardziej pewny i funkcjonalny ukształtował się jednak jako taki z prostą i dość krótką rękojeścią i wygiętym pod kątem 30 stopni ostrzem. Około 1500 lat przed naszą erą jego historia postępowała dzięki Egipcjanom, którzy używali do jego budowy spiłowanych wiór krzemiennych i klejącej żywicy.

 

W okresie średniowiecza podzielono sierp na dwa gatunku, pod względem jego przeznaczenia. Ostrze półkoliste służyło do trawy, a ostrze mniej wygięte do zboża. Dziś to narzędzie jest bardziej zbliżone do pierwszej z tych wersji.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl