Metody antykoncepcji

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Kamcza

Czytano: 1231 razy | Kategoria: Małżeństwo i partnerstwo | Ilość słów: 313 | Data: Mon, 17 Jun 2013 | 16 komentarzy

Antykoncepcja to szereg metod i środków, które mają zapobiegać poczęciu, czyli zapłodnieniu komórki jajowej przez plemnik. Współcześnie wybór pośród form zabezpieczeń przed niechcianą ciążą jest bardzo szeroki, więc nim go dokonamy, warto rozważyć zalety i wady każdej z nich.

Czynnikami, które powinniśmy brać przy tym pod uwagę, jest ich skuteczność, bezpieczeństwo, odwracalność, a także działanie pozaantykoncepcyjne.

1069414_52461460_1.jpg

Metody naturalne i mechaniczne

Najstarszym i zarazem najmniej skutecznym środkiem antykoncepcyjnym są spermicydy, czyli środki stosowane dopochwowo w postaci globulek czy maści, mających na celu unieruchomienie plemników. Oprócz niskiej skuteczności, środki te wiążą się z ryzykiem uczuleń i nie zabezpieczają przed przenoszeniem się chorób wenerycznych. Jeśli chodzi o poziom zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, lepiej korzystać jest z kalkulatora dni płodnych, który jednocześnie okazuje się bardzo pomocnym narzędziem kiedy już planujemy założyć rodzinę. Oczywiście nie ma w tym przypadku mowy o jakimkolwiek działaniu pozaantykoncepcyjnym. Tradycyjnym środkiem mechanicznym o wysokim stopniu zapobiegania rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych drogą płciową, jest prezerwatywa. Jej antykoncepcyjną skuteczność podnoszą środki plemnikobójcze. Nie zapewniają one jednak stuprocentowego zabezpieczenia przed niechcianą ciążą.

Metody chemiczne, chirurgiczne i hormonalne

Najskuteczniejsza (choć pozbawiona pozaantykoncepcyjnych walorów) antykonc epcja bazuje na metodach chemicznych i chirurgicznych. Do pierwszej grupy należą tzw. spirale, czyli wkładki domaciczne z miedzią, której uwalnianie się zapobiega zagnieżdżeniu zarodka w macicy. Metody chirurgiczne polegają na podwiązaniu jajowodów/nasieniowodów. Niestety, oba rodzaje metod są inwazyjne dla organizmu i wiążą się z ryzykiem powikłań. Dodatkowo przy antykoncepcji chirurgicznej często powrót do płodności okazuje się niemożliwy. Najbezpieczniejszym i zarazem najbardziej skutecznym środkiem antykoncepcyjnym pozostają obecnie tabletki hormonalne, których stosowanie przez kobietę powstrzymuje dojrzewanie komórek jajowych i uniemożliwia ich zagnieżdżenie się w macicy. Mając na względzie powyższą charakterystykę, przy wyborze odpowiedniej dla siebie metody antykoncepcji, warto wziąć pod uwagę nasze plany związane z posiadaniem potomstwa czy relacje, jakie łączą nas z seksualnym partnerem. Przede wszystkim jednak, powinniśmy przy tej decyzji zaczerpnąć opinii lekarza specjalisty.Podpis

Agnieszka Puszel


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl