Rozwój motoryczny dziecka

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 613 razy | Kategoria: Dzieci | Ilość słów: 347 | Data: Thu, 31 Oct 2013 | 41 komentarzy

Klocki to jedne z ulubionych dziecięcych zabawek. Rozwijają zdolności manualne, kreatywne myślenie i trenują wyobraźnię. Już roczne maluchy bardzo chętnie zabierają się do zabawy sorterami, które wymuszają na dziecku naukę chwytania i stymulują zmysły.

Pierwsze klocki przeważnie nie służą do budowania, a jedynie nauki rozpoznawania kształtów, kolorów i kojarzenia zależności między klockiem a kształtem wlotu sortera. Kiedy dziecko nieco podrasta jego wymagania (a w zasadzie wymagania jego umysłu) rosną. Potrzebuje ono kolejnych zadań, dzięki którym będzie rozwijać swoje dotychczasowe zdolności i nabędzie nowych. Przeważnie w drugim roku życia dziecko zaczyna sięgać po zabawki, które umożliwiają mu budowanie. Można je kupić w każdym sklepie z zabawkami. Początkowo są one dość duże, aby łatwiej było maluchowi je chwytać i dopasować do siebie. Nie wolno kupować małym dzieciom zabawek zawierających drobne elementy. Maluchy przeważnie wkładają wszystko do buzi, dzięki czemu lepiej poznają fakturę danego przedmiotu. W takiej sytuacji małe przedmioty mogą zostać połknięte i wyrządzić malcowi szkodę.

Po etapie fascynacji dużymi klockami przychodzi znużenie tematem. Dziecko potrafi już stawiać piętrowe budowle, które zawstydzają inżynierów oraz ubarwiają je tworzeniem garaży i ogródków. Przeważnie w okolicy czwartego roku maluch traci bezpowrotnie zainteresowanie dużymi elementami i poszukuje klocków, które wymagają większej precyzji. Nie ma chyba bardziej odpowiednich zabawek dla czteroletniego konstruktora, niż Lego Duplo. Nie są to jeszcze typowe klocki Lego, których złożenie to wyższa szkoła jazdy, ale są idealnie dopasowane do rączki kilkulatka. Poza tym, motywy w Duplo nawiązują do świata przedszkolaka. Kolejnym etapem jest już zwykłe, prawdziwe Lego, które niejeden z nas pamięta z dzieciństwa. Najlepiej kupować takie zestawy, które zmuszają do myślenia i kombinowania przy układaniu. Gotowe pojazdy i budowle są zapewne miłym dodatkiem, ale to właśnie przy składaniu jest najwięcej zabawy. Do tej pory nie powstały inne, lepsze zabawki do rozwijania dziecięcej myśli inżynierskiej, niż klocki Lego. Sklep firmowy producenta można znaleźć zarówno w sieci, jak i większym centrum handlowym.Podpis

Joko


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl