Zwiastuny porodu

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: xez

Czytano: 669 razy | Kategoria: Ciąża | Ilość słów: 321 | Data: Fri, 13 Apr 2012 | 0 komentarzy

Ciąża kończy się porodem po 9 miesiącach, czyli trwa około 40 tygodni. Nim nadejdzie ta chwila, pojawiają się zwiastuny porodu, objawy, które mogą sugerować zbliżanie się terminu porodu.

Jednym z pierwszych zwiastunów zbliżającego się porodu jest obniżenie dna macicy. Do około 32 tygodnia ciąży dno macicy znajduje się na wysokości łuków żebrowych a z czasem podnosi się, co często powoduje trudności w oddychaniu, duszności. Około 36 tygodnia ciąży dno macicy obniża się do poziomu z 32 tygodnia. Kobieta może odczuć znaczną ulgę, łatwiej oddycha, jest lepiej dotleniona, nie czuje ucisku na żołądek. To właśnie jeden z pierwszych symptomów zbliżającego się porodu. Występuje na około 4 tygodnie przed porodem. Zmianę można dostrzec gołym okiem. Brzuch ułożony jest inaczej. Obniżaniu się dna macicy mogą towarzyszyć niebolesne, lekkie skurcze.

Poród zwiastuje również wstawianie się główki dziecka do wchodu macicy. Dzieje się tak głównie u pierwiastek. Na 3 – 4 tygodnie przed porodem główka dziecka traci swobodne ułożenie. Wstawia się potylicą do wchodu macicy. W ten sposób dziecko również przygotowuje się do przyjścia na świat.

 Kolejnym dość wyraźnym objawem, który zwiastuje poród, jest pojawienie się skurczy przepowiadających. Występują na kilka dni przed datą porodu. Są nieregularne i niebolesne. Kobiety często mylą te skurcze ze skurczami porodowymi. Niestety skurcze porodowe, gdy już przyjdą, nie dadzą się pomylić z niczym innym.

W ostatnim okresie ciąży dojrzewa szyjka macicy. To kolejny zwiastun zbliżającego się porodu. Lekarz może stwierdzić zgładzenie części pochwowej szyjki macicy i lekkie rozwarcie. Kobieta wydala czop śluzowy. Może on odejść w całości lub oddzielać się po kawałku. Może on być podbarwiony krwią.

W ostatnich tygodniach przed porodem kobieta odczuwa zwiększone parcie na pęcherz moczowy. Ucisk spowodowany jest bliskim sąsiedztwem umiejscowionej nisko główki dziecka. Już wkrótce dziecko przyjdzie na świat. Wystarczy wsłuchać się w sygnały, które daje organizm.Podpis

eh


Rating: Not yet rated

Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.
© 2011 Artykulis.pl