Leki w ciąży

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Ania

Czytano: 486 razy | Kategoria: Ciąża | Ilość słów: 323 | Data: Tue, 10 Jan 2012 | 7 komentarzy

Uwaga: można je przyjmować tylko po zaleceniu lekarza. Samodziele dawkowanie nawet kropli do nosa może poważnie uszkodzić płód i narazić nas na niebezpieczne powikłania ciążowe.

Wiele wad wrodzonych, nabytych na drodze farmakologicznej, pojawia się dopiero w późniejszym etapie rozwoju dziecka. Wtedy właśnie przychodzi refleksja na temat odbytej przez nas kuracji antybiotykowej. Pamiętajmy: każde podanie medykamentu nadzoruje specjalista, bez jego wiedzy nie łykajmy tabletki przeciwbólowej, nie pijmy syropu wykrztuśnego itd.

W wypadku dużej ilości specyfików, zachodzi zjawisko ,,wszystko albo nic". Jeśli walczymy z zapaleniem płuc, musimy zaufać, że przyjęte leki ratują nasze życie i udaremnią dalsze, poważne problemy zdrowotne. Jeśli jednak jest możliwość nieprzyjmowania zastrzyku czy garści pigułek - prowadzący nasz przypadek lekarz, na pewno nas o tym poinformuje.

Zwłaszcza pierwszy trymestr, gdy formują się narządy wewnętrzne i zewnętrzne naszego dziecka, gdy powstaje kosmówka - zalężek życiodajnego łożyska, jest istotny dla zdrowego rozwju ciąży. Wedy to szczególnie unikajmy naświetleń rtg (nawet wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zębów może doprowadzić do poronienia), a zestawy witaminowe, którymi chcemy się wzmacniać, skonsultumy z zaufanym ginekologiem. Maluch musi dostawać kwas foliowy, w aptekach można też nabyć cały pakiet odżywek dla kobiety ciężarnej - wraz z lekarzem wybierzmy dogodne dla nas rozwiązanie.

Jeśli przyszła mama stosowała antydepresanty, powinna je odstawić - pozostając cały czas pod obserwacją medyków. Jeśli przyjmujemy stałe leki (antypadaczkowe, przeciwko cukrzycy, obniżające ciśnienie), poinformujmy o wszystkim lekarza prowadzącego. Na niektórych opakowaniach maści rozgrzewających stawy napisane jest, że specyfiki te mogą mieć szkodliwy wpły na ciążę. Nie dajmy się jednak zwariować - najczęściej chodzi o to, że środek ten, gdyby dostał się do naszej śluzówki, może oddziaływać źle na płód. Jednak maść wcierana w bolące kolano nie powinna drastycznie zaatakować tyciego dzidziusia. Jednak - dla pewności - uzgodnijmy tę kwestię ze specjalistą.Podpis

Ania


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl