Kim jest doula?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: bacran

Czytano: 557 razy | Kategoria: Ciąża | Ilość słów: 405 | Data: Tue, 18 Sep 2012 | 10 komentarzy

W ostatnim czasie w naszym kraju coraz częściej możemy się spotkać z instytucją douli. Wspomina się o douli w kontekście ciąży i porodu. Kto to taki i czemu służy?

Doula to osoba posiadająca doświadczenie w kontakcie z kobietami, które oczekują narodzin swojego dziecka, posiadająca sporą wiedzą na temat ciąży, porodu i połogu, opieki nad ciężarną i nad nowo narodzonym dzieckiem, aczkolwiek nie posiadająca kwalifikacji medycznych, nie zastąpi więc ani lekarza, ani położnej. Doula wspomaga kobietę w czasie ciąży, a także na kolejnych etapach, jakimi są poród i połóg.

 

1372512_pregnancy_close-up.jpg

 

Słowo „doula” pochodzi z greki, oznacza ono kobietę, która służy. Taka też jest współczesna rola douli. W czasie ciąży doula wysłucha wątpliwości i pytań przyszłej mamy, przekaże jej niezbędne informacje na temat tego, co się z nią dzieje i co czeka ją w najbliższej przyszłości. Nauczy ciężarną wykonywania ćwiczeń rozluźniających i wzmacniających, pomoże jak najlepiej przygotować się do porodu i połogu, poprzez nauczenie różnych pozycji porodowych czy niefarmakologicznych technik łagodzenia bólu, ukaże wagę pierwszych chwil po narodzeniu maleństwa i przygotuje do karmienia piersią.

 

Doula służy pomocą również w czasie porodu – pomaga kobiecie oddychać, poruszać się, przybierać najwygodniejsze pozycje, może wykonać profesjonalny masaż miednicy, pleców czy stóp. Jest zawsze tuż obok – pomaga, nigdy nie przeszkadza i nie narzuca się. Warto uświadomić sobie, że doula zastąpi ani lekarza i położnej, ani ojca dziecka – jej rola polega na tym, by przez cały czas być przy rodzącej, wspierać ją i pomagać, nierzadko także wspierać i uspokajać towarzyszącego przy porodzie ojca dziecka. Dzięki obecności douli poród przebiega spokojnie, w pełnym poczuciu bezpieczeństwa.

 

Rola douli może, ale nie musi zakończyć się z momentem porodu. Jeśli tylko kobieta potrzebuje dalszego wsparcia, może liczyć na nie ze strony douli, która zawsze wysłucha, wszystko wytłumaczy, uspokoi, pokaże, jak karmić piersią, nauczy technik masażu niemowlęcia, doradzi we wszystkich kwestiach związanych z pielęgnacją zarówno matki, jak i dziecka, nauczy też młoda mamę jak odpoczywać i relaksować się.

 

Doula jest więc po prostu towarzyszką kobiety w pięknych, ale i trudnych chwilach macierzyństwa, wsparciem dla młodych rodziców, jak również pomocą dla personelu medycznego przy porodzie. Warto mieć obok siebie kogoś tak zaufanego w tej niezwykłej chwili naszego życia.Podpis

dobra doula


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl