Doula- porodowa przyjaciółka

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Joanna_NET

Czytano: 456 razy | Kategoria: Ciąża | Ilość słów: 472 | Data: Sun, 17 Feb 2013 | 10 komentarzy

Doula od niedawna obecna w Polsce, kobieta którą można nazwać nowoczesną prywatną pielęgniarką. Możemy na jej pomoc liczyć już od momentu zajścia w ciążę, aż do przyjścia dziecka na świat. Jej pomoc jest tak cenna jak naszej najbliższej przyjaciółki, którą nie zawsze możemy mieć blisko siebie.

Przyjście na świat dziecka to wielkie wydarzenie, zwłaszcza wtedy kiedy pojawi się nasze pierwsze dziecko.Cały nasz świat obraca się do góry nogami, wiele rzeczy się zmienia, zarówno w naszym mieszkaniu, bo trzeba przygotować pokój dla dziecka, a także zmienia się nasza psychika, która musi się zapoznać z wieloma informacjami na temat małego człowieka i jego wychowywania i pielęgnowania. Oczekiwanie na dziecko, to wiele miesięcy podczas których tak ważne jest by bliskie nam osoby, przeżywały to razem z nami w większym lub mniejszym stopniu. Ich wsparcie czy to jako pomoc w zakupach ubranek dla dziecka, czy podczas dekorowania pokoju, a także jako dobra rada jak się zachowywać, gdy dziecko np. płacze jest dla nas naprawde bardzo potrzebne i daje poprawę naszego samopoczucia, czy też koi stres, który się pojawia w momencie braku wiedzy na dany temat. Wiemy też, że nie zawsze bliscy mają dla nas czas, bo pracują i mają swoje życie i obowiązki, dlatego dobrym rozwiązaniem tej sytuacji jest skorzystanie z pomocy Douli. Zwracając się do douli wiemy, że jest ona przy nas we właściwym miejscu i czasie. Często przy pierwszym dziecku nasz stres jest znacznie większy, jak to będzie, czy sobie poradzimy itd  niż w momencie kolejnego dziecka. Wiele razy spotykamy się z sytuacjami, kiedy lekarz nie ma wolnej chwili, by nam poświęcić czas na rozmowę, niektórych informacji na nurtujące nas pytania nie znajdujemy też w internecie. Zgłaszając się do douli mamy większą szansę na zdobycie wiedzy, której potrzebujemy, a tym samym szybciej możemy wrócić do równowagi psychicznej, która została wcześniej zachwiana.

Pomoc douli nie jest w Polsce jeszcze tak powszechna, ale zaczynając od poczty pantoflowej, rozmawiając z koleżankami z otoczenia coraz częściej się słyszy o takiej osobie jak doula i o możliwościach jak znaleźć doulę. W internecie można już napotkać wiele stron, na których doule oferują swoje usługi. Powstają także serwisy doul, zrzeszające kobiety, które ukończyły specjalne szkolenia, przygotowujące do pełnienia funkcji nowoczesnej pielęgniarki. Czasami może wydaje się to trudną kwestią znalezienie douli, ale wiele przypadków jest takich, że doulą okazuję się być nasza sąsiadka. Można także zgłosić się do Stowarzyszenia Doul w Polsce, które na pewno pomogą w tej kwestii.

Doula oferuje nam opiekę przed porodem, może nam towarzyszyć przy porodzie w szpitalu czy w domu, a także może nas wspierać w pierwszych momentach po porodzie. Ilość dni i godzin, które doula jest przy nas zależna jest od naszyc indywidulanych potrzeb i zasobności naszego portfela.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl