Wróżki i wróżbici...?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Syjak

Czytano: 637 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 408 | Data: Wed, 4 Jul 2012 | 10 komentarzy

Czy wróżki latają? Kto to jest czarodziej, a kto to jest wróżbita. Czy przepowiadanie przyszłości jest udowodnione naukowo? Czym zajmują się dzisiejsi naukowcy...?


Wróżka jednoznacznie (chyba...) kojarzy się z latającym chochlikiem z Piotrusia Pana, lub z młodą, piękną kobietą o kruczoczarnych włosach i łagodnym usposobieniu. Występują w baśniach, opowieściach, filmach... Wróżka to inaczej czarodziejka, czarownica, wiedźma... aczkolwiek każde z tych słów asocjuje się inaczej. Mało kto porówna na zasadzie podobieństwa wróżkę i wiedźmę. (poza tym wiedźma lata na miotle...). Także w samym „środowisku” wróżek istnieje podział; Dzwoneczek- czyli mały chochlik, Wróżka Chrzestna „urodzona” przez Shreka, Wróżka Zębuszka która do powstania filmu o tym samym tytule, w moim wyobrażeniu była raczej łagodną istotą (cóż, popkultura wszystko potrafi obrać z piękna). Ale wróżka to nie tylko kobieta, to także anioł lub demon. Istnieją także „męskie” odmiany wróżek- wróżbici, którzy już absolutnie nie kojarzą się z bajką (w przeciwieństwie do czarodzieja, który jednak nie wzbudzałby zaufania w rzeczywistym świecie). Jak by się nie nazywali, wróżki i wróżbici istnieją także w realnym świecie. Czy jest to cyganka w parku, koleżanka o tajemniczych umiejętnościach, wróżka ze szklaną kulą z namiotu w wesołym miasteczku, czy wreszcie wróżbici ze stron internetowych- mają za zadanie, i cel przepowiedzieć nam przyszłość, uchronić od złego, naprowadzić na dobrą drogę.

fairy.jpg
Niestety, nawet tak tajemniczego i „niepoważnego” tematu naukowcy nie zostawili w spokoju. Profesor Roger Wotton z Uniwersytetu Londyńskiego wziął się za analizę skrzydeł bajkowych wróżek, i doszedł do wniosku, że mięśnie za pomocą których wróżki miałyby latać, powodowałyby niewiarygodne odkształcenie ciała i wróżkom, zwyczajnie, byłoby niewygodnie. Profesor- biolog, nie wziął pod uwagę jednego... to były wróżki, i naturalnym było że... latały. Tak czy inaczej dzisiejsze wróżki skupiają się bardziej na projekcji przyszłości, niż na lataniu, chociaż, kto je tam wie...Dzisiejsze wróżki dalece odbiegają od „ideału” bajkowego. Mają rodziny, zwykłe- nie błyszczące ubrania, swoje przyziemne kłopoty, rachunki, wpadają w depresje, ale czy nie są przez to nam bliższe? Tak czy inaczej wróżki, latające czy nie mają za cel, by nasz zwykły ziemski świat stawał się lepszy i nie ważne że nie mają skrzydełek, i mikroskopijnych rozmiarów, nas nie powinno to obchodzić...

Podpis

Syjak

Danuta Lipińska.


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl