Stroje kapłańskie i wystrój kościoła.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Gucioslaw

Czytano: 574 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 312 | Data: Wed, 25 Jul 2012 | 0 komentarzy

Producenci szat liturgicznych nie mają łatwej pracy, a głównie z tego powodu, że wymagania księży są bardzo wygórowane. Ich stroje nie dość, że są bardzo barwne, to wymagane jest, aby były wyhaftowane z najlepszego materiału.

Kościół katolicki przez mnóstwo stuleci przechodził przez różne etapy, nawet niekiedy całkiem krwawe. Jednak chciałbym skoncentrować się nad ołtarzem i jego ewolucjom w czasie tylu stuleci. W okresie romańskim ołtarze wznoszone były nie tylko w prezbiterium, ale w dodatku w nawach bocznych. Z reguły zwykłe obrusy do kościoła wystarczały do tego, aby przyzwoicie przygotować taki ołtarz do przeprowadzenia modlitw lub mszy. Atrakcyjnym epoką jest renesans, gdzie konstruowano ołtarze baldachimowe. Zgodnie z charakterem tego okresu, można przy takim ołtarzu znaleźć sporo rzeźb oraz malowideł. Po drugim Soborze Watykańskim kapłani katoliccy wszystkie uroczystości prowadzą twarzom do wiernych, niemniej jednak w kościołach protestanckich, księża nadal odprawiają nabożeństwa tyłem do ludzi.

Wszelakie rytuały odbywające się w kościele rzymskokatolickim wymagają odpowiedniego stroju. O tym, że osoba duchowna musi zmieniać ornaty liturgiczne zgodnie z agendą katolicką to większość z nas wie.  Jednak osoby duchowne to nie jedyne osoby które są zobowiązane do odpowiedniego ubrania do ceremonii mszalnej. Wraz z nadchodzącymi komuniami świętymi wielu rodzicieli nabywa alba dla swoich pociech. Jest to nieliczna możliwość, w której młodzi katolicy mają okazję do włożenia czegoś innego, a przede wszystkim dostojnego.

Księża rzymskokatoliccy odziewają różno kolorowe ubrania jak: ornaty czy kapa liturgiczna. Jednak garderoba każdego księdza obejmuje o wiele więcej rzeczy w różnorodnych barwach. Do nich należy zaliczyć stuła. Jest to osobliwy rodzaj szarfy, który nakładany jest przy każdej czynności liturgicznej. Kolor stuły jest zawsze taki sam jak odcień ornatu czy kapy. Znaczącą informacją jest, że kapłani zakładają stułę liturgiczną na szyję, a diakoni muszą przepasywać ją ukośnie z lewego ramienia do prawego biodra.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.
© 2011 Artykulis.pl