Śmierć w starożytności

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pisak

Czytano: 450 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 462 | Data: Tue, 20 Mar 2012 | 4 komentarzy

Śmierć fascynowała ludzi od zawsze – była tajemnicza, straszna, nieodgadniona. W każdej kulturze człowiek próbuje wytłumaczyć sobie tajemnicę śmierci, próbuje także stworzyć taki system wierzeń, żeby oswoić się z tematyką śmierci i przygotować na ten trudny moment.

Cywilizacja egipska jest jedną z najstarszych na świecie. Mitologia egipska rozwijała się przez ponad trzy tysiąclecia. Najważniejszymi bogami byli Izyda, Ozyrys i Horus, którzy posiadali wspólnego wroga – Seta. W kwestiach związanych ze śmiercią bardzo pomocna była Księga Umarłych, zawierająca magiczne teksty, pieśni, rysunki, które miały ułatwiać duszy przejście do świata zmarłych. Późniejsza mitologia podawała, że dusza jest sądzona przez Annubisa. Jeżeli człowiek okazywał się prawy, to wędrował przed oblicze Ozyrysa. W przeciwnym wypadku zostawał pożarty przez Ammit – boginię o głowie krokodyla, tułowiu geparda i zadzie hipopotama, która rozprawiała się z grzesznikami. Egipcjanie zasłynęli z tego, że mumifikowali zwłoki. Miało to związek z wiarą w to, że dusza istnieje po śmierci ciała. Ciało balsamowano specjalną mieszanką i mumifikowano. Następnie składano zwłoki w gorącym piasku, co powodowało ich szybkie zasuszenie. Dopiero potem urządzano pogrzeb – składano ciało w grobowcu. Grobowce świadczyły o zamożności zmarłego. Im bogatszy człowiek, tym wystawniejszy grobowiec. Biedni ludzi byli grzebani w ziemi. Z czasem proces mumifikacji ulegał transformacji – usuwano tkanki miękkie i zastępowano je natronem. Najbardziej znane grobowce to piramidy w Dolinie Królów. Do komór, w których złożono ciała faraonów prowadzą liczne korytarze, tworząc labirynt. Miało to zapobiec kradzieżom, gdyż bogaci ludzie byli składani do grobów razem z licznymi kosztownościami i przedmiotami użytku codziennego, które miały służyć im po śmierci.

 

Starożytni Grecy mieli bardzo mocno rozwinięty system wierzeń i bogatą mitologię. Ilość bogów, bóstw, herosów pojawiających się w mitologicznych opowieściach jest naprawdę imponująca. Boginiami, które regulowały los ludzki były trzy siostry zwane Mojrami. Mojry były córkami Zeusa i Temidy. Niektóre źródła podają, że ich matką była Noc. Pierwsza zajmowała się przędzeniem nici i nazywała się Kloto. Towarzyszyła narodzinom każdego człowieka i przędła nić życia. Druga z sióstr – Lachesis – zajmowała się wyznaczaniem i określaniem długości życia ludzkiego. Trzecia – Atropos – przecinała nic życia. Starożytni Grecy wierzyli, że po śmierci ludzie trafiają na sąd do Hadesu. Przewozem zmarłych zajmował się Charon, który pobierał jednego obola – ówczesną monetę – jako opłatę za zabranie duszy na swoją łódkę i przepłynięcie przez rzekę Styks. Ludzi, którzy popełnili za życia wiele błędów i źle się prowadzili, trafiali za karę do Tartaru. Dobrzy ludzi w nagrodę szli na Pola Elizejskie.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl