Kwestia ubioru i wystroju w kościele.

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Gucioslaw

Czytano: 384 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 289 | Data: Thu, 27 Dec 2012 | 0 komentarzy

Ważną kwestią podczas każdej Mszy Św. są szaty liturgiczne które noszą duchowni. Jest dużo przepisów Kościoła na temat tego, które szaty noszą kapłani rozmaitych stopni, a i w ramach jednego tytułu szat tych istnieje przynajmniej kilka typów.

Niezbędnym elementem w czasie wszystkich Mszy Św. jest tak zwana bielizna kielichowa. Taki typ materiałów służących do przechowywania naczyń liturgicznych, musi spełniać sporo konkretnych wymagań – odznaczać się śnieżną bielą, mieć atrakcyjny wzór, i być odporny na zniszczenia i częste pranie. Ludzie, którzy zaopatrują kościoły w takiego rodzaju elementy, muszą kupować je tylko w sprawdzonych, dobrych sklepach.

Rodzajem szczególnie uroczystego ubioru liturgicznego są kapy liturgiczne. Ten typ stosowany jest w czasie wyjątkowych okazji, jak choćby udzielanie chrztu. Kapa taka zazwyczaj bywa niezwykle bogata we wzory, wykonywana z cięższego, solidnego typu materiały. Zwykle też ma ozdobny wzór, a jej kolor zależy od aktualnego okresu liturgicznego. Są one wiązane pod brodą i noszone na pozostałe szaty, jak komżę albo ornat.

Głównym elementem stroju duchownych są najczęściej komże. Taki typ szat liturgicznych odznacza się zwłaszcza skromnością. Nieskomplikowany fason, biały kolor, oraz skromne wzornictwo lub zupełny jego brak powodują, że komże kojarzą się z czystością. Taki ubiór też noszony jest przez świeckie osoby, jak choćby ministranci czy lektorzy czytający do mszy, albo osoby śpiewające w chórach. Przez księży noszony jest do czynności poza mszą.

Na potrzebę Mszy Świętej duchowni zakładają kilka szat liturgicznych, ale najważniejszymi z nich są ornaty liturgiczne. Ten typ ubiorów występuje w paru różnych odmianach, odróżniających się od siebie przede wszystkim barwami. Kolor zieleni używany jest  najczęściej, w trakcie okresu zwykłego, zaś inne kolory są dopasowywane do obecnych świąt albo okresów roku liturgicznego. Poza kolorem ornaty mają zazwyczaj dopasowane do okresu wzory

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Komentowanie jest wyłączone.
© 2011 Artykulis.pl