Kilka słów o kremacji zwłok

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Oszka

Czytano: 594 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 293 | Data: Thu, 11 Oct 2012 | 10 komentarzy

Kremacja to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Decydując o ostatnim pożegnaniu bliskiej osoby warto wiedzieć na czym polega ten proces.

Proces kremacji to jeden z najstarszych zwyczajów chowania zmarłych. Znany w wielu kulturach, związany z różnymi religiami obecnie staje się normą wśród nowoczesnego społeczeństwa. Obecnie kremacja polega na bezdymnym i bezzapachowym spopieleniu ciała i umieszczeniu prochów w specjalnie do tego przygotowanej urnie. Procesu tego dokonuje coraz więcej zakładów pogrzebowych.

 

Przygotowanie zwłok zmarłego odbywa się podobnie jak w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Ciało zmarłego składane jest do specjalnej trumny kremacyjnej. Można przy tym zrezygnować z ubioru nieboszczyka, przykrywając ciało całunem. Nowoczesna kremacja zachodzi w piecu kremacyjnym, którego konstrukcja opiera się na wielokrotnym odzyskiwaniu ciepła. Temperatura wewnątrz osiąga od 800 do 1200 stopni Celsjusza, a proces spopielenia zwłok trwa około godziny. Rodzina i bliscy mają możliwość obserwacji wprowadzania zwłok do komory spalania. Po zakończonym procesie otrzymuje ona urnę z prochami zmarłego i świadectwo kremacji.

 

By spopielenie zwłok mogło zostać dokonane wymagane są dokumenty takie jak skrócony odpis aktu zgonu, kserokopię karty zgonu, zlecenie spopielenia,a w przypadku kremowania szczątków – zaświadczenie o ich pochodzeniu. Ponieważ kremacja jest procesem nieodwracalnym przed jej wykonaniem organizowane jest zazwyczaj pożegnanie zwłok przez bliskich. Ceremonia pogrzebowa związana ze spopieleniem odbywa się zazwyczaj w dwóch etapach. Pierwszy z nich to kremacja, drugi – pochowanie urny z prochami połączony zazwyczaj z ceremonią pogrzebową.

 

Szacuje się, że kremacja jest bardziej opłacalna od zwykłego chowania zwłok. Urny są tańsze od trumien, również wykopanie grobu dla urny ma niższą cenę. Łączna cena kremacji może różnic się w zależności od miasta i odległości zakładu kremacyjnego.

 

 Podpis

Oszka


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl