Ewolucja trumny

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Hania007

Czytano: 2968 razy | Kategoria: Religia i obrzędy | Ilość słów: 377 | Data: Thu, 10 Apr 2014 | 0 komentarzy

Śmierć, pogrzeb, trumna. To ostatnie słowo nierozerwalnie łączy się z poprzednimi. Jeśli mówimy o trumnie, to wyłącznie w kontekście czyjejś śmierci oraz pochówku. Jednak nie zawsze zmarłych grzebano w trumnach i nie zawsze był to nieodłączny element ostatniego pożegnania.

Etymologia

Słowo trumna wywodzi się od niemieckiego rzeczownika Truhe oznaczającego skrzynię. Przy czym pojęcie trumna używane było jako zamiennik bardziej popularnych leksemów - truhła, trugła, trunna lub trunka. Na przestrzeni czasu zaniechano korzystania z niektórych z tych słów, a znaczenie dzisiejszej trumny zawęziło się i w pierwszej połowie XX w. oznaczała już ona ni mniej ni więcej, jak skrzynię, w której składa się ciało zmarłego.

 Pierwsze trumny

Jak świat stary, od tak dawna grzebano zmarłych. Jednak zwyczaj ukrywania zwłok w trumnach zaczął na dobre gościć w Europie dopiero w XIV w. Z jednej strony zdarzało się, że już wcześniej w drewnianych skrzyniach grzebano średniowiecznych władców, a z drugiej strony jeszcze w XX w. na polskich wsiach ciała zmarłych owijano jedynie w płócienne płachty. Pierwsze trumny były wykonane z drewna, ale już w XVII w. pojawiły się modele metalowe i bogato zdobione.

 Trumny dziś

Dziś trumny mają znaczenie nie tylko praktyczne, ale i stylistyczne. Można śmiało powiedzieć, że są one jednym z najważniejszych elementów całego biznesu funeralnego. Producenci wypuszczają na rynek produkty w różnym stylu (trumny włoskie i trumny amerykańskie), wyprodukowane z różnych materiałów, odmiennie wykończone i ozdobione. Są już także specjalne trumny kremacyjne wykonane z kartonu. Wszystko po to, by zadowolić klientów, którzy nie tylko nie chcą oszczędzać na zmarłych osobach, ale dbają o oprawę ceremonii pogrzebowej.

Trumny inne niż wszystkie

Jak się okazuje, nawet w tak mało rozrywkowej, a wręcz bardzo poważnej dziedzinie, można pozwolić sobie na szaleństwo. Zasłynęli z tego zwłaszcza mieszkańcy Ghany. To właśnie w tym kraju rozwinęła się prawdziwa sztuka tworzenia trumien. Zgodnie z wiarą, że po śmierci zmarły kontynuuje swoje życie w sposób podobny do życia doczesnego, zaczęto produkować trumny nawiązujące do ziemskiej profesji zmarłych. Są więc trumny-samoloty, trumny-samochody, trumny-buty, trumny-kurczaki czy trumny-telefony.

 Jak widać, kwestia doboru odpowiedniej trumny może być sprawą wierzeń i przekonań. Jeśli chcecie poznać inne pogrzebowe zwyczaje, zajrzyjcie tutaj.Podpis

Hania007


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl