Artykuły w kategorii: Religia i obrzędy

11: Kremacja - za i przeciw
Kremacja jest znana ludzkości od niepamiętnych czasów. Tą formę pochówku znali już starożytni a dziś nadal jest głównym rodzajem pogrzebu w niektórych krajach.

12: Kremacja a promesja
Grzebanie zwłok to najbardziej tradycyjna forma pochówku, ale nie jedyna. Bardzo popularna jest kremacja – bardziej powszechna na przykład w Indiach niż w Europie. Natomiast kompletną nowością jest promesja, czyli zamrażanie i rozdrabnianie ciała.

13: Pogrzeb w tradycji chrześcijańskiej i muzułmańskiej
Grzebanie zwłok w ziemi, spopielenie, zakopanie urny czy rozsypanie prochów? To tylko niektóre formy pochówku, bo każda religia kieruje się innymi zasadami w kwestii rozwiązania „kłopotu ze zwłokami”.

14: Pochówek w tradycji muzułmańskiej
Aby zrozumieć obrzędy związane z grzebaniem zmarłych praktykowane przez wyznawców islamu, należy zagłębić się nieco w ich wierzenia. Śmierć i pogrzeb jest dla muzułmanów bardzo ważną częścią życia – stanowi etap przejściowy dla duszy, która wraca do Boga.

15: Pogrzeb powietrzny a buddyzm
Buddyzm to nie tylko religia, ale przede wszystkim system filozoficzny, który nie jest jednolity, bo dzieli się na wiele odłamów. W każdym bądź razie buddyzm zalicza się do religii nieteistycznych, to znaczy, że to system wierzeń, który ani nie neguje, ani nie afirmuje istnienia boga.

16: Hinduizm - religia czy filozofia?
Śmierć w Indiach nie jest tematem tabu, nie szokuje, widok zwłok w miejscu publicznym nie wprawia w osłupienie. Co więcej, leżące na ulicy zwłoki są przyjęte za coś normalnego. To samo dotyczy ciał pływających w Gangesie – świętej rzece.

17: Kremacja w religiach świata
Kremacja to forma pochówku uznawana przez wiele religii. Polega na spaleniu ciała. Spopielanie zwłok znane było już w religiach ludów pierwotnych. W dzisiejszych czasach część religii nadal praktykuje ten rytuał a część go krytykuje, jako że ma pogańskie źródła.


Strona 2 z 2
[1]   [2]  
© 2011 Artykulis.pl