Artykuły w kategorii: Religia i obrzędy

1: Ewolucja trumny
Śmierć, pogrzeb, trumna. To ostatnie słowo nierozerwalnie łączy się z poprzednimi. Jeśli mówimy o trumnie, to wyłącznie w kontekście czyjejś śmierci oraz pochówku. Jednak nie zawsze zmarłych grzebano w trumnach i nie zawsze był to nieodłączny element ostatniego pożegnania.

2: Kwestia ubioru i wystroju w kościele.
Ważną kwestią podczas każdej Mszy Św. są szaty liturgiczne które noszą duchowni. Jest dużo przepisów Kościoła na temat tego, które szaty noszą kapłani rozmaitych stopni, a i w ramach jednego tytułu szat tych istnieje przynajmniej kilka typów.

3: Kilka słów o kremacji zwłok
Kremacja to coraz popularniejsza alternatywa dla tradycyjnego pochówku. Decydując o ostatnim pożegnaniu bliskiej osoby warto wiedzieć na czym polega ten proces.

4: Jak urządzić chrzciny?
Są bardzo ważne uroczystości w życiu każdej rodziny, które ją cementują i wzmacniają. Do takich uroczystości należy niewątpliwie chrzest małego dziecka.

5: Stroje kapłańskie i wystrój kościoła.
Producenci szat liturgicznych nie mają łatwej pracy, a głównie z tego powodu, że wymagania księży są bardzo wygórowane. Ich stroje nie dość, że są bardzo barwne, to wymagane jest, aby były wyhaftowane z najlepszego materiału.

6: Wróżki i wróżbici...?
Czy wróżki latają? Kto to jest czarodziej, a kto to jest wróżbita. Czy przepowiadanie przyszłości jest udowodnione naukowo? Czym zajmują się dzisiejsi naukowcy...?

7: Wieńce pogrzebowe - co warto wiedzieć?
Wieńce pogrzebowe wykonuje się z różnych rodzajów kwiatów, między innymi z róż, chryzantem, lilii, goździków, anturium. Mogą mieć one różną kolorystykę, wielkość, kształt.

8: Śmierć w starożytności
Śmierć fascynowała ludzi od zawsze – była tajemnicza, straszna, nieodgadniona. W każdej kulturze człowiek próbuje wytłumaczyć sobie tajemnicę śmierci, próbuje także stworzyć taki system wierzeń, żeby oswoić się z tematyką śmierci i przygotować na ten trudny moment.

9: Alternatywne formy pochówku
Ludzie szukają coraz to nowych wrażeń, nie tylko za życia. Osoby, które prowadziły niekonwencjonalny tryb życia lub były uzależnione od mocnych wrażeń, chcą tę ostatnią drogę odbyć w równie niezwykły sposób.

10: Zakazy w islamie
Islam to cały czas religia bardzo tajemnicza a wręcz obca dla Europejczyków. W niektórych państwach, takich jak Francja czy Niemcy, istnieją pewne enklawy muzułmanów. Ich religia kojarzy się z licznymi zakazami. Jak to jest naprawdę z tym alkoholem, mięsem i postem u muzułmanów?


Strona 1 z 2
[1]   [2]  
© 2011 Artykulis.pl