Święta typowe inaczej

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pafnucy

Czytano: 668 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 1005 | Data: Tue, 10 Jun 2014 | 0 komentarzy

O ile można spodziewać się, że swój dzień w kalendarzu mają pies, kot czy nawet niedźwiedź, to Dzień Wierzby czy Dzień Budyniu może już wzbudzić zdziwienie. Przyjrzyjmy się kilku niecodziennym przykładom świąt.

Styczeń

W styczniu (konkretnie 8) odetchną wszystkie biurka, które z racji swojego święta, powinny być do czysta wysprzątane - oby nie były to jedyne porządki w całym roku. Tuż po połowie miesiąca (18) swoje święto uczczą wszystkie Kubusie Puchatki, a konkretnie młodzi właściciele figurek i przytulanek o tym imieniu i nazwisku. Dyrektorzy wszelakich departamentów i firm powinni mieć na względzie dobro i zadowolenie z pracy swoich sekretarek i asystentek, przynajmniej raz do roku, kiedy przypada ich dzień (25). Jeśli pogoda będzie sprzyjać, można życzyć wszystkiego najlepszego mokradłom, których światowy tydzień przypada na przełom stycznia i lutego.

Luty

Znany wszystkim zainteresowanym Dzień Świstaka przypada na 2 lutego (swoją drogą jeśli jesteśmy przy świętach, są to imieniny miesiąca, wszystkiego dobrego, luty!). Kulinaria będziemy świętować przy okazji Dnia Naleśnika (7) i Międzynarodowego Dnia Pizzy (9). Wszyscy ci, którzy wyznają zasadę życiową „Spiesz się powoli” mogą uznać, że ich święto przypada 25 lutego, kiedy mamy Dzień Powolności.

Ci wszyscy, którzy wymyślają do powyższego i poniższego spisu święta nowe, szalone i pomysłowe, mogą wrzucać swoje propozycje do Międzynarodowego Dnia Dni, Które Nie Istnieją (30).

Marzec

Uwaga na 5 marca! Coroczny wysyp kawałów o teściowych na początku miesiąca nie jest przypadkiem, bo właśnie 5 marca obchodzony jest Dzień Teściowej. Jeśli nie masz wystarczająco zepsutego humoru na wieść o nim, na dokładkę warto się dowiedzieć, że jest to zarazem Dzień Dentysty. W marcu znajdujemy również: Światowy Dzień Liczby Pi oraz Dzień Sprzeciwu wobec Tam (14), Światowy Dzień Mózgu i Dzień Słońca (18), Dzień Windy (23), a całość marcową kończymy słodko, bo Międzynarodowym Dniem Budyniu (31).

Kwiecień

Jeśli miłe zwierzątka mają swoje święta, to czemu nie mają ich mieć osobniki takie jak szczur? Czwartego kwietnia, w imieniny miesiąca, szczurki i szczurzyce oczekują jeśli nie na prezent, to milsze traktowanie. Dzień później przypada Święto Marchewki, Leśnika oraz Dzień bez Makijażu. Trochę dłużej w kwietniu muszą poczekać perfekcjoniści, którzy mylą się tylko raz – Dzień Sapera przypada na 16 kwietnia.

Maj

Czy ktoś ma lepszy pomysł na przedłużenie długiego weekendu majowego niż dalsze świętowanie? Dzień Strażaka, Hutnika, Kominiarza, Piekarza przypadają tego samego dnia – 4 maja, dzięki czemu ilość dni uświęconych zasłużonym odpoczynkiem wzrasta niepokojąco w skali polskiego PKB. Niecodzienne święto przypada na 20 maja, kiedy to obchodzony jest – uwaga! - Międzynarodowy Dzień Płynów do Mycia Naczyń. Nie wolno wtedy ich bezpowrotnie zużywać, więc oblężenie przeżyją zlewozmywaki – tam gdzie nie ma zmywarek. Nieprzypadkowo też pewnie przed najbardziej znanym świętem majowym – Dniem Matki - przypada Dzień Mleka (25).

 

Czerwiec

Z której strony by nie spojrzeć, czerwiec jest miesiącem letnim i nie inaczej jest w nazewnictwie świąt, na jakie możemy się natknąć w tym czasie. Równo w połowie czerwca przypada Europejski Dzień Wiatru (15), a równocześnie z Pierwszym Dniem Lata (21) świętują deskorolkarze. I to na całym świecie, bo przypada wtedy Międzynarodowy Dzień Deskorolki.

Lipiec - sierpień

W wakacje świętują postacie z bajek – na przykład Czerwony Kapturek, Włóczykij. Gdyby chcieli wydłużyć celebrowanie, to 15 lipca nie mogą zapraszać na biesiadę kolejnej porcji znajomych za pomocą komórki (zna ktoś nr telefonu do Czerwonego Kapturka?), bo przypada wtedy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Wszyscy leworęczni również mają swój dzień, przypada on na 13 sierpnia. Akcent wakacyjny jest co najmniej zauważalny w święcie z 18 sierpnia – jest to Międzynarodowy Dzień Latarni Morskiej. Blogerzy wszystkich krajów składają sobie życzenia i odbierają takowe w sam koniec wakacji, 31 sierpnia.

Wrzesień

Prace jesienne zdominowały niecodzienne święta we wrześniu – nie dość, że 21 mamy Dzień Sadzenia Drzew, to trzy dni później zaobserwować można prawdziwy wysyp podobnych świąt – Dzień Grzyba, Dzień Śliwki i oczywiście znane wszystkim wszem i wobec Sprzątanie Świata. Cieszy, że po wrześniu nasza rzeczywistość będzie choć trochę bardziej uporządkowana, zielona i czysta.

Październik

Kalendarz świąt katolickich obfituje w najróżniejsze imiona wzięte od świętych płci obojga, ale nie tylko - o czym wiedzą wszyscy katolicy7 października mamy Dzień Różańca. Biorąc pod uwagę materiał używany do produkcji różańców aż dziwne, że jednocześnie nie przypada Święto Drzewa (10). Ręce myjemy na co dzień, nie tylko od święta, ale gdyby było inaczej, niestety w połowie miesiąca przypada Dzień Mycia Rąk, kiedy naprawdę musimy to zrobić. Koniec października przynosi nam nieco radości i spokoju – Dzień Kundelka (25) oraz Światowy Dzień Odpoczynku dla Zszarganych Nerwów (28).

Listopad

Jeśli któraś z postaci bajkowych nie była wzmiankowana w czasie świąt wakacyjnych, może sobie wynagrodzić brak uznania w Dzień Postaci z Bajek, przypadający na 5 listopada. Nieco dziwnym (a może nie) zbiegiem okoliczności tego samego dnia przypada Dzień Młodzieży i Dzień Jeża (10). Może to i dobrze, że jeże nie świętują 2 dni później, kiedy przypada Dzień Drwala. Jest też dobra wiadomość dla pluszowych misiaków – jako że nie są postaciami z bajek, jak dotąd nikt nie rysował im laurek i nie urządzał przyjęć. Jednak do czasu, 25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Grudzień

W grudniu nastrój nasz jest podniosły i w oczekiwaniu na Boże Narodzenie zachodzi w nas wewnętrzna przemiana – stajemy się lepsi, w czym pomagają nam takie okazje, jak Dzień Światła (13) czy Dzień bez Przekleństw (17). Tuż przed wspomnianymi Świętami pamiętajmy o Dniu Ryby (20) – może lepiej uśmiercenie karpia przed położeniem go w półmisku z galaretą na wigilijny stół odłożyć na inny dzień?

O innych niecodziennych świętach - tutaj.Podpis

Maciej Strzałkowski


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl