Do czego wykorzystuje się sól drogową?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Natalia

Czytano: 565 razy | Kategoria: Pozostałe | Ilość słów: 332 | Data: Thu, 14 Feb 2013 | 3 komentarzy

Sól znana była od czasów starożytnych i służyła najczęściej jako doskonały konserwant mięsa, ułatwiający jego przechowywanie. Była wykorzystywana jako cenny środek płatniczy, a starożytny Rzym osiągnął tak wysoką pozycję właśnie dzięki szlakowi solnemu, który ciągnął od wybrzeża Italii aż po Apeniny.

Współcześnie jest ona również powszechnie wykorzystywana w przemyśle spożywczym i chemicznym, chociaż niektóre jej odmiany są wykorzystywane też do innych celów. Od lat w czasie zimy mówi się, że sól drogowa jest niezbędnym środkiem, który drogowcy i służby oczyszczania miasta wykorzystują w walce z gołoledzią i zmarzniętą warstwą na drogach, chodnikach i parkingach.

Sól drogowa swoim składem chemicznym nie różni się aż tak bardzo od tradycyjnej soli kuchennej. Oczywiście nikt nie będzie tego typu soli świadomie używał do celów spożywczych, bo należy pamiętać, że musi być ona przedtem oczyszczona i poddana jodowaniu.

Natomiast sprawdza się ona doskonale jako środek stosowany przez drogowców. Wiadomo jak niebezpieczne są śliskie drogi i chodniki w okresie zimy. Jeśli nie są one odpowiednio utrzymane mogą być bardzo poważną przyczyną wypadków samochodowych i zwykłych kolizji. Bardzo niebezpieczne są też źle utrzymane chodniki, po których chodzą piesi.

Gwałtownie wzrasta ilość zdarzeń losowych, wyniku których ludzie przewracają się i łamią ręce lub nogi. Od kilku lat sól przemysłowa jest wykorzystywana do zapobiegania tego typu zdarzeniom. Powierzchnia przykryta lodem lub marznącym deszczem powinna być posypana solą, a wtedy rozmraża się i zanika.

Producenci wytwarzający tego typu sól są zobowiązani do stosowania odpowiednich norm przy ustalaniu składu soli drogowej. Warto też zadbać o jej właściwe przechowywanie. Ponieważ ma ona właściwości higroskopijne, lepiej zapasy takiej soli przechowywać w przewiewnym i suchym miejscu. Jeśli jest pozostawiona w przestrzeni otwartej, lepiej ułożyć ją na twardym, nieprzepuszczalnym podłożu.

Sól oczywiście należy stosować z umiarem i rozsądkiem, najlepiej jako mieszankę z piaskiem. Jest to środek naturalny, nie powodujący zagrożenia dla zdrowia ludzi, ale nadmiar soli może negatywnie wpływać na system korzenny roślin no i nasze buty.Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl