Zanim kupisz CB Radio, poznaj zasady użytkowania!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: Mateusz Z

Czytano: 330 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 256 | Data: Fri, 29 Aug 2014 | 0 komentarzy

Jak cię słyszą, tak cię widzą – głosi credo posiadaczy CB Radia w pojazdach. Zanim człowiek zdecyduje się na zakup tego przydatnego urządzenia, musi poznać wszelki tajniki użytkowania tego sprzętu.

Jak cię słyszą, tak cię widzą – głosi credo posiadaczy CB Radia w pojazdach. Zanim człowiek zdecyduje się na zakup tego przydatnego urządzenia, musi poznać wszelki tajniki użytkowania tego sprzętu.

 

Pierwsza i najważniejsza sprawa – aktualnie obowiązujące regulacje prawne nie zabraniają korzystania w trakcie jazdy z CB Radia. Niestety jak to bywa w kraju nad Wisłą, każdy przypadek jest traktowany indywidualnie, wobec tego mogą być odstępstwa od postanowień kodeksu drogowego.

 

Pasmo CB Radia podzielone jest na 40 kanałów, od częstotliwości 26,960 do 27,400 MHz. Wszystkie kanały są ogólnodostępne, jednak wiele z nich ma swoje odgórnie przypisane przeznaczenie. Przykładowo kanał 2 służy do wywoływania taxi, kanał 9 funkcjonuje jako kanał ratunkowy, natomiast do komunikacji wykorzystuje się kanał 19.

Zanim wypowie się pierwsze słowo, zaznajomić się trzeba z niepisanymi zasadami dotyczącymi komunikacji. Obowiązują sztandarowe zasady kultury – nie używa się wulgaryzmów. Nie nadaje się muzyki i wszelakich retransmisji. Nie blokuje się kanału, np. poprzez stawianie nośnej (długotrwałe wciskanie przycisku mikrofonu). Nie używa się również CB do działalności zarobkowej.


Nie powinno przerywać się innemu użytkownikowi CB Radia, chyba, że jest to sytuacja zagrożenia życia, wówczas poprzedzając swój komunikat hasłem ,,Ratunek”, inni użytkownicy zobligowani są do zachowania ciszy. Nadaje się z sekundową lub dwusekundową przerwą pomiędzy komunikatami.

Znając te prawidła bez problemu wdrożymy się w świat kierowców używających CB Radia.

 

Podpis

Mateusz


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl