Uwaga na złodziei samochodów!

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: kalina

Czytano: 484 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 359 | Data: Wed, 6 Mar 2013 | 10 komentarzy

Wielu właścicieli samochodów twierdzi, że nie trzeba im o tym przypominać, a jednak statystyki są zatrważające – w ubiegłym roku łączna wartość skradzionych samochodów wyniosła w Polsce kilkaset milionów złotych.

Niedawno ukradziono Ci nowy samochód, a bezsilność funkcjonariuszy policji jedynie pogłębia Twoją rozpacz? To zrozumiałe, że w takiej sytuacji zwykle całą winą obarczamy nieuczciwych amatorów cudzych pojazdów. Jednak często sami jesteśmy sobie winni.

Cóż, w dzisiejszych czasach lepiej nie spuszczać ukochanego samochodu z oczu. Dlatego jeżeli tylko możemy, korzystajmy z parkingów strzeżonych lub chociaż parkujmy w miejscach dobrze oświetlonych. Zwracajmy baczniejszą uwagę na otoczenie – złodzieje często wnikliwie obserwują swój cel przez długi czas, nim zdecydują się na kradzież.


Wyposażmy auto w urządzenia, które chronią przed włamaniem (np. autoalarmy, immobilizery z funkcją antynapadową czy systemy lokalizacji pojazdu GPS). Pamiętajmy, że także złodziejskie trendy się zmieniają – jeśli myślimy, że jesteśmy bezpieczni, ponieważ posiadamy samochód, którym złodzieje nie powinni się interesować, to możemy tego kiedyś gorzko pożałować.

Dobry system zabezpieczeń to jedno, ale nasza wyobraźnia to drugie. Po co dodatkowo kusić złodzieja pozostawiając w wozie cenne rzeczy czy dokumenty? Dlatego zawsze zabierajmy je ze sobą albo przynajmniej schowajmy do bagażnika. Nigdy nie zostawiajmy w samochodzie kluczyków, nawet jeżeli opuszczamy pojazd tylko na moment.

Zachowujmy czujność w każdej sytuacji – kradzieże zdarzają się nawet podczas postoju na czerwonym świetle, tankowania czy na giełdach (pod pozorem jazdy próbnej). Nie wspominając już o tym, że rabusie z premedytacją wykorzystują szereg sprawdzonych sposobów (np. „na sztuczkę”), by tylko odwrócić na chwilę naszą uwagę. Chwila zwykle wystarczy.

Nie liczmy na to, że odsetek włamań i kradzieży szybko spadnie – rosnące bezrobocie oraz dający się we znaki kryzys zmusza niektórych do poszukiwania nowych form „zarobkowania”. Nie od dziś wiadomo, że nielegalny, samochodowy proceder pozwala zarobić wielu osobom.

Pamiętajmy, że na nasze drogowe bezpieczeństwo oprócz przestrzegania przepisów ruchu drogowego czy dokonywania regularnych przeglądów pojazdu składa się też pilnowanie, by nasz samochód był odpowiednio zabezpieczony. A zatem nie należy zbyt długo zwlekać z wykupieniem dobrowolnego ubezpieczenia autocasco (sprawdź np. ofertę Liberty Direct).

Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl