Koło zapasowe

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: mamalili

Czytano: 621 razy | Kategoria: Porady | Ilość słów: 404 | Data: Thu, 25 Oct 2012 | 11 komentarzy

Bez wątpienia na to, jaki rodzaj samochodu posiadamy oraz, na jakie opony postawiliśmy (nawet na nieprzebijalne lub bezdętkowe), to koniecznie powinniśmy posiadać koło zapasowe. Takie koło w przypadku uszkodzenia danej gumy może się okazać wybawieniem.

 

Wystarczy sobie wyobrazić następującą sytuację. Jedziemy samochodem przez mało uczęszczaną drogę i nagle łapiemy kapcia. W tym momencie uświadamiamy sobie, że przecież nie posiadamy koła zapasowego. W takim momencie, gdy posiadamy zwyczajne koła, to nie możemy na nich kontynuować jazdy, gdyż zepsuta guma może ulec całkowitej destrukcji i przyczyni się do poważnego uszkodzenia zawieszenia, układu jezdnego. Bez koła zapasowego nie jesteśmy w stanie naprawić i wymienić uszkodzenia. Pozostaje nam jedynie oczekiwać na jakąkolwiek pomoc. A gdy do tego dodamy ekstremalne warunki, jak choćby upał lub srogi mróz, to się wtedy każdy kierowca będzie kajać za to, iż nie miał zamontowanego koła zapasowego. Żadne prawo drogowe nie nakłada na nas obowiązku posiadania koła zapasowego, aczkolwiek każdy z kierowców powinien takowe posiadać na wszelki wypadek, gdyż nigdy nie wiadomo, co się może na przydarzyć na drodze.

 

Jak wiadomo, ogumienie nie jest niezniszczalne. Istnieją co prawda specjalne rodzaje opon, które nawet po przebiciu pozwalają na kontynuowanie jazdy, lecz z reguły nie są to tanie opony i nie każdego z nas na nie stać. Ponadto w wielu przypadkach, tak jak to zostało przedstawione w powyższej historii, możemy znaleźć się w takiej sytuacji, gdy koło zapasowe będzie decydowało o dalszej jeździe, a jeśli się gdzieś spieszymy to bez niego trzeba odwołać wszystkie najbliższe plany. W czasie zimy opony zimowe są mniej narażone na uszkodzenia niż w czasie lata, aczkolwiek nigdy nie wiadomo, czy pod warstwą śniegu nie znajduje się dziura w drodze lub jakiś obiekt, który może nam z łatwością przebić gumę.

 

Zdecydowanie warto w takim momencie mieć koło zapasowe. Wielu kierowców uważa je za zbędny element, który tylko zabiera miejsce w bagażniku. Jednak jak już kilka razy to było wspomniane – to bardzo ważny środek ostrożności i zabezpieczenie na wypadek uszkodzenia koła. Oczywiście jeśli decydujemy się na zapasowe koło, to koniecznie powinniśmy posiadać w bagażniku także lewarek oraz odpowiedni zestaw kluczy. Za ich pomoc można łatwo zmienić uszkodzone koło.

 

Nie powinniśmy lekceważyć wypadków losowych., wobec czego koniecznie posiadajmy w swoim samochodzie koło zapasowe. Może ono nieraz uratować nas przed poważniejszymi konsekwencjami.  Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl