Porcelana o wielu obliczach

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: pisak

Czytano: 496 razy | Kategoria: Kultura i sztuka | Ilość słów: 420 | Data: Mon, 9 Jul 2012 | 3 komentarzy

Zastawa, bibeloty, wazon a może figurki? Porcelana ma wiele oblicz, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że istnieje wiele rodzajów porcelany a jej historia jest bardzo bogata, bo Chińczycy to nie jedyny naród, który wynalazł fajans.

Porcelana to nic innego jak wysokiej jakości ceramika, będąca mieszanką glinki kaolinowej z kwarcem i skaleniem. Kaolin, nazywany także glinką porcelanową jest skałą o konsystencji tłustej, twardej plasteliny. Skalenie to z kolei najpospolitsze skały występujące w litosferze. Uformowaną mieszankę wypala się w temperaturze nawet do 1460 stopni Celsjusza. Ceramika twarda zawiera znacznie więcej glinki kaolinowej (nawet 60 procent) niż ceramika miękka. Wyróżnia się także ceramikę szkliwioną i nieszkliwioną.

Jako pierwsi porcelanową zastawą cieszyli się Chińczycy. Wynaleźli są już w VII wieku, chociaż już wcześniej wyrabiali naczynia kamionkowe naczynia. To dało podwaliny do odkrycia sposobu na produkcję pięknej porcelany. Początkowo wyrabiano małe naczynia o bardzo grubych ścinakach, ale z czasem technologia rozwinęła się do tego stopnia, że wyroby miały grubość skorupki od jajka. Każda epoka charakteryzowała się innymi trendami. Za czasów dynastii Cing, porcelanę ozdabiano głównie kolorem zielonym, różowym i czarnym. Natomiast za panowanie dynastii Kangxi produkcja porcelany gwałtownie wzrosła, co było spowodowane bardzo dużym popytem na porcelanę w Europie.

Pierwszy o istnieniu porcelany poinformował Europę Marco Polo. Po odkryciu drogi morskiej do Indii, zaczęto z Azji sprowadzać nie tylko przyprawy, jedwab i egzotyczne gatunki drewna, ale także porcelanę, która była wtedy niezwykle droga. Na potrzeby eksportu, Chińczycy zaczęli produkować coraz wymyślniejsze formy, nawet ogromne wazony ogrodowe.

W czasie renesansu, porcelana była tak pożądanym dobrem, że na dworach istniały pracownie alchemiczne, pracujące nad odkryciem tajemnicy produkcji porcelany. Udało się to około 1560 roku we Florencji na dworze Francesco Maria de Medici, skąd wzięła się nazwa porcelany medycejskiej. Jednak dopiero w 1709 roku Europejczycy wynaleźli porcelanę twardą. Dokonało się to w Dreźnie. Alchemik Jan Fryderyk Boettger, który usilnie próbował swoich sił w zamienianiu metali pospolitych w złoto, odniósł wielki sukces. Elektro saski August Mocny, który sprawował opiekę nad alchemikiem, przeniósł pracownię do pobliskiej Miśni, która szybko zyskała sławę dzięki wyrobom o bardzo dobrej jakości i pięknych zdobieniach. Nie od razu zaczęto produkować wieloelementowe serwisy stołowe. Pierwszym serwisem o imponujących zdobieniach był ten wykonany dla hrabiego Sułkowskiego i jego żony w latach 1735-1737. Każdy kolejny serwis obiadowy, produkowany specjalnie na zamówienie bogatej arystokracji, był zdobiony herbem rodowym oraz, w zależności od upodobań, motywami roślinnymi, złoceniami itd.

 Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl