Jak czytać zapisy nutowe?

PDF | Widok wydruku | Html

Autor: joko

Czytano: 437 razy | Kategoria: Muzyka | Ilość słów: 334 | Data: Tue, 31 Dec 2013 | 0 komentarzy

Bardzo wiele osób gdy pierwszy raz widzi nuty na pianino, stwierdza, że jest to dla nich po prostu czarna magia. Zapisy często są tak skomplikowane, że na pierwszy rzut oka dość ciężko jest stwierdzić, jak poprawnie zagrać dany utwór.

Jeżeli chodzi o te najbardziej znane, niezwykle popularne, to zazwyczaj wiele osób jest w stanie je zagrać bez większych problemów, często nawet nie korzystając przy tym z zapisów nutowych. Znają je bowiem na pamięć i często nie muszą się nawet patrzeć na klawisze, aby poprawnie zagrać wybrany utwór. Zapisy nut na pianino zazwyczaj stają się coraz bardziej skomplikowane, jeżeli utwór którego dotyczą jest trudny do zagrania.


Dlatego aby odpowiednio zagrać wybrany utwór ważne jest, aby nuty na pianino było przede wszystkim czytelne i dobrze napisane. Istotne jest to, aby nie  były zbyt małe, gdyż wtedy ciężko jest je odpowiednio odczytać. Poza tym powinny być tak rozmieszczone na stronie, aby można było przekręcić stronę i aby nie było tego słychać podczas grania utworu. Konieczne jest bowiem wtedy oderwanie jednej ręki od klawiatury, dlatego też może to być dość sporym problemem, jeżeli akurat w utworze jest dość ciężki fragment do zagrania. Dlatego wiele osób które grają na tym instrumencie poszukuje takich nut na pianino, które odpowiadają im pod każdym względem. Wprawdzie jest ich na rynku obecnie bardzo wiele jednak bywa, że wyszukanie najbardziej odpowiednich jest dość sporym  kłopotem.


Wiele osób, które zawodowo grają na tym instrumencie zamawia nuty na pianino dopasowane do ich potrzeb i wymagań. Wiedzą wtedy, iż są one przepisane tak, jak im to odpowiada. Zazwyczaj chodzi właśnie o wielkość nut oraz o ich odpowiednie rozmieszczenie na stronach. Wielu zawodowych graczy dużo utworów zna praktycznie na pamięć, i często grają je bez korzystania z nut. Jednak warto je posiadać, gdyż w każdej chwili można na nie spojrzeć. Jeżeli utwór jest napisany tak, że gra w nim więcej instrumentów, wtedy każdy ma rozpisaną swoją partię, z uwzględnieniem momentów, w których dany instrument wchodzi do gry.


Podpis


Rating: Not yet rated

Komentarze

Skomentuj

Nie masz uprawnień do komentowania. Musisz się zalogować.
© 2011 Artykulis.pl